Video Foto Galeri Yazarlar
17.3.2018 - Cumartesi

Afgan Polisinin Sivil Halk'a Sert Tutumu

Okunma: 2706
AFGANİSTAN 21 Ağustos 2017 17:35
Videoyu Aç Afgan Polisinin Sivil Halk'a Sert Tutumu

Afganistan hükümetinin iç güvenliği sağlayan polislerin sivil halk'a sert tutumu, her geçen gün mevcut hükümetin düşüşünü hızlandırıyor.

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

Afganistan'da ABD ve Nato'nun desteklediği hükümet bir tarafta bulunurken, diğer taraftada Taliban hükümeti Afgan topraklarının yabancılardan tamamen özgürleştirilmesi için mücadele vermeye devam ediyor. Taliban'ın bölgede sivil halk'a sürekli kibar ve nazikçe davranması sempati toplarken, Afgan polisinin sebebsiz sert tutumlarıda insanları Taliban'a katılımlara yada bölgelerine geçmelerine sebeb oluyor.

Varlık savaşı veren ABD ve Nato gündemine son günlerde Afganistan'dan çekilmeyi ele alırken, Afganistan İslam Emirliği (Taliban) ABD başkanı Trump'a geçtiğimiz günlerde açık bir mektup yayınlamış ve Afgan yöneticilerinin kendilerine ihanetlerini ele alıp nasıl kandırıldıklarını anlatmıştı.

Söz konusu mektup'un bir kısmında  ''Milyarlarca dolar harcayarak, binlerce asker feda ederek ve yaralanan ve psikolojik rahatsızlık yaşayanlarla on binlerce asker kaybederek on altı yıldır kurmaya çalıştığınız hükumetin lideri kendi vekilliğini bile kabul edemiyor.  Siz, tam bu sıralarda Cumhurbaşkanı Baş Yardımcısı –savaş suçlusu ve savaş baronu- General Dostum’un ülke dışında Eşref Gani’ye karşı muhalefet koalisyonu oluşturduğuna tanıklık ediyorsunuz; Bölge Valileri kendisine karşı ayaklanmaya başladılar ve Parlamento üyeleri kendisinin istifasını talep ediyorlar.'' açıklamasına yer vererek ABD-Afgan hükümeti arasında nasıl bir ihanet olduğunu kaleme almıştı. ( Haberin linki )

Bölgeden Afgan hükümetinin başarısı değilde, sürekli Taliban'ın başarısının haberlerinin gelişi, Afgan güvenlik güçlerininse sürekli bariz hataları sivil halkı Taliban hareketine sempati duymasını sağlıyor. Son gelen görüntülerde Afgan polisinin bir sivili darb etmesi ve tokat atması ise mevcut hükümetin politikalarının başarıslığını bir kez daha gözler önüne serdi.


Kaynak : ISLAH HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder