Video Foto Galeri Yazarlar
19.2.2020 - Çarşamba

Afganistan ateşkese devam, Taliban savaşa devam dedi

AFGANİSTAN 18 Haziran 2018 13:20
Videoyu Aç Afganistan ateşkese devam, Taliban savaşa devam dedi

Afganistan'da devlet başkanı 10 gün daha ateşkes uzatılsın dedi. Taliban sözcüsü ise işgalciler gitmeden olmaz, savaşa dedim dedi.

Reuters’in Kabil muhabiri Kadir Sıddıki, Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani'nin, Ramazan Bayramı için Taliban ile yaptığı 3 günlük ateşkes kararını tek taraflı olarak 10 gün uzattığını açıklamasına rağmen Taliban tarafı hükümet güçlerine karşı savaşmaya devam etme kararı aldığını açıkladı.

Taliban güçleri Pazar günü yayımladığı bildiride, barış görüşmeleri için ABD ile doğrudan konuşmanın ve yabancı güçlerin Afganistan'ı terk etmelerinin ön şart olduğunu açıkladı.

Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahit, işgalciler ve onların içerideki kuklalarına karşı savaşçılarının ülke genelinde operasyonlarına devam edeceğini söyledi. Afganistan Devlet Başkanı Gani, 5 Haziranda bir açıklama yaparak hükümet güçlerinin Ramazan bayramının sonu olan 20 Hazirana kadar şartsız ateşkes ilan ettiğini belirtmişti. Taliban tarafı da 9 Haziran'da, 17 yıllık içi savaşta ilk defa hükümet güçlerine karşı saldırılarına 3 günlük bayram hazırlığı çerçevesinde saldırmazlık ilan etmişti.

Taliban güçlerinin Nisan ayından itibaren, ülkenin büyük kısmını kontrol etmek için başlattığı saldırılar sırasında yüzlerce asker ve polis hayatını kaybetmişti. Üç günlük bayram ateşkesi sırasında ülke genelindeki camilerde Taliban, siviller ve hükümet görevlileri bayramlaşmışlardı.

Taliban Afgan halkının yarısını kontrol etmekte ve diğer yarısınında sempatisini kazanmaya devam etmektedir.

Cumartesi günü IŞİD'in Afganistan'ın Nangarhar bölgesinde yaptığı saldırıda 30 kişi ölmüş, 65 kişi de yaralanmıştı. Pazar günü, Nangarhar bölgesinde Valilik binasının yakınına yapılan intihar saldırısında 18 kişi ölmüş ancak saldırıyı üstlenen olmamıştı.

Taliban sözcüsü Zebihullah, kendilerinin tek isteğinin yabancı işgalcilerin ülkeyi terk etmesi olduğunu hükümet ile bir görüşme içinde olmadıklarını, yeteri kadar kan ve göz yaşının döküldüğünü, barışın mümkün olması halinde buna bağlı kalacaklarını söyledi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

FES TURİZM