Video Foto Galeri Yazarlar
26.3.2019 - Salı

Afganistan'da ABD'ye hizmet etti, uyuşturucu bağımlısı oldu

Okunma: 2836
AFGANİSTAN 28 Mart 2018 10:34
Videoyu Aç Afganistan'da ABD'ye hizmet etti, uyuşturucu bağımlısı oldu

ABD ordusunun eski askerlerinden ve Afganistan’da iki devir askerlik yapan Miguel Perez, uyuşturucu kullanmaktan Meksika’ya sınır dışı edildi. Perez savaş deneyimleri nedeniyle Meksika’da uyuşturucu kartelleri tarafından kullanılmaktan korkuyor.

Amerikan ordusunun eski askerlerinden ve Afganistan'da iki devir askerlik yapan Miguel Perez de Meksika'ya sınır dışı edildi. Perez savaş deneyimleri nedeniyle Meksika'da uyuşturucu kartelleri tarafından kullanılmaktan korkuyor.

Uyuşturucu kullanmaktan Meksika'ya sınır dışı edilmesina karar verilen Perez ise Afganistan'daki iki ayrı devir askerlik görevi sonrası post-travmatik stress bozukluğu gösterdiğini ifade etmişti. Tutuklu bulunduğu yerde açlık grevine başlayan eski asker daha sonra sınıra götürüldü ve Meksikalı yetkililere teslim edildi.

DUCKWORTH: NEFRET GÜDÜSÜYLE HAREKET EDİLİYOR

Senatör ve kendisi de eski asker olan Tammy Duckworth ise arkadaşı olan Perez'in uyuşturucu kullanma suçuna rağmen askeri hizmeti nedeniyle ülkede kalma hakkı olduğunu ifade etti. Perez'in akıl sağlığına ihtiyaç duyduğu ve Amerika'da madde bağımlılığı tedavisi görmesi gerektiğini beyan etti. Duckworth, ulusal göç politikalarında mantıktan daha çok nefret temel alındığında bu gibi trajik örneklerin ortaya çıktığını da belirtti.

Perez'in iki çocuğu da Amerika doğumlu. Perez'in kendisi ise sekiz yaşında anne babasıyla Amerika'ya gelmiş. Şimdi ise kız kardeşlerinden biri gibi vatandaşlığa kabul edilmiş bir kişi. Meksika'da doğmuş ancak yasal kalıcı yerleşimci statüsüne sahip ve yeşil kartı var. Bu ise onu ülkenin diğer vatandaşları gibi çalışma ve ülke içinde ve dışında seyahat etme olanağı sunuyor. Ancak Perez vakasında olduğu gibi bir yıldan fazla hapis cezası gerektiren suçlardan mahkum edilme durumu olduğunda sınır dışı edilme söz konusu oluyor.

“ASKERLİĞİM SONRASI BAĞIMLI OLDUM”

2008'de Perez gizli bir polise bir paket kokain vermekten tutuklandı ve CNN'e konuştu. Perez, Afganistan'da askerlik hizmeti sonrası bağımlı olduğunu dile getirmişti. “Daha çok alkol alıyordum ve bazı uyuşturucu haplar da almayı denedim. Chikago'ya geldikten sonra bağımlılığım başladı. Eve geri döndüğümde kendimi sosyal biri olarak hissedemiyordum” diye konuştu. Perez şimdi ise askerlik deneyimi nedeniyle uyuşturucu kartellerinin eline düşmekten korktuğunu dile getirdi.

Kaynak : Timetürk

Haber var islah eder, haber var ifsad eder