Video Foto Galeri Yazarlar
19.10.2017 - Perşembe

Afganistan’da İngiliz Ordusunda, Suriye’de YPG Saflarında

Okunma: 1585
GÜNDEM 29 Temmuz 2017 18:28
Videoyu Aç Afganistan’da İngiliz Ordusunda, Suriye’de YPG Saflarında

İngiltere’de yayımlanan The Independent gazetesi, Didim’de kız arkadaşıyla beraber gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Joe Robinson’un eski bir İngiliz askeri olduğunu ve Suriye’de terör örgütü YPG saflarında savaştığını yazdı. Joe Robinson, gözaltına alındıktan sonra Türk polisine verdiği ifadede YPG’den silah eğitimi aldığını ancak hiçbir çatışmaya katılmadığını iddia etmişti.

Aydın İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ile Didim İlçe Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Büro Amirliği ekipleri, geçen 26 Temmuz’da İngiltere vatandaşı Joe Robinson’ı, Bulgar vatandaşı Miya Rojkan. ve annesi V.P.R.A.’yı gözaltına almıştı.

İfadesi alınan Robinson, 2015 yılında örgüte tıbbi yardımda bulunmak üzere Suriye’ye gittiğini ve 3 ay kaldığını belirtip, “YPG’den silah eğitimi aldım ancak herhangi bir çatışmaya girmedim. Daha sonra buradan ayrılarak İngiltere’ye döndüm. 10 gün kadar önce Miya Rojkan ve annesi V.P.R.A. ile birlikte tatil amacıyla Türkiye’ye geldik” ifadesini kullanmıştı.

İNGİLTERE’DE DE TERÖR SUÇLAMASI GÖRDÜ

İngiliz The Independent gazetesinde yer alan haberde ise Joe Robinson’un Suriye’de IŞİD’e karşı savaştığı ifade ediliyor. 2012 yılında İngiliz ordusuna bağlı olarak Afganistan’da bulunan Joe Robinson’un, 2015 yılında Manchester Havaalanı’nda terörizm suçlamaları nedeniyle gözaltına alındığı belirtildi.

Kaynak : Asyanınsesi

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |