Video Foto Galeri Yazarlar
24.10.2018 - Çarşamba

Afganistan'da Taliban Emniyet Müdürlüğüne saldırdı, 40'dan fazla ölü

Okunma: 3312
ÖZEL HABER 17 Ekim 2017 15:11
Videoyu Aç Afganistan'da Taliban Emniyet Müdürlüğüne saldırdı, 40'dan fazla ölü

Paktiya Vilayeti'nin başkenti Gardez'deki Emniyet müdürlüğünü hedef alan Taliban, Emniyet müdürüde dahil 40'dan fazla Afgan polisini öldürdü, 200'den fazla polis yaralandı.

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

Afgan sağlık yetkilileri halen devam eden saldırı sonucu 33 kişinin öldüğünü, 200'den fazlasının yaralandığını belirtti.

SALDIRIYI TALİBAN ÜSTLENDİ

Gardez'de polis eğitim merkezine yönelik saldırıyı Taliban Twitter'dan üstlenirken, Ölenler arasında emniyet müdürünün de olduğu açıklandı.

Öldürülen Emniyet Müdürü

Afganistan İçişleri Bakanlığı açıklamasında "Önce bir Taliban askeri eğitim merkezi yakınında patlayıcı yüklü aracını patlattı. Ardından diğer Taliban birlikleri saldırıya geçti" dedi.

Saldırıların halen devam ettiğini aktaran iç işleri bakanlığı 4 saaten beri bölgede çatışmaların devam ettiğini bildirdi.Taliban medya birimi yaptığı açıklamada; Taliban'ın Afganistan doğusundaki Paktiya il merkezi Gardez'de hükümet güçlerinin bölgedeki en büyük merkezine düzenlediği bomba yüklü araç ve "fedai" saldırısında Paktia emniyet müdürünün yanı sıra çok sayıda güvenlik personeli öldü.

Afganistan İslam Emirliği ( Taliban) Paktia Emniyet müdürlüğüne düzenlediği şehadet saldırısında en az 40 polisin öldürüldüğünü iddia etti. Taliban'ın bomba yüklü araç ve sızma saldırısı düzenlediği Gardiz ilçesindeki askeri merkez, Paktiya ilinde Kabil hükümeti güçlerinin konuşlu olduğu en büyük askeri üslerden biri olarak gösteriliyor.

Saldırıda öldürülen Paktia il emniyet müdürü. Ayrıca Taliban basın sözcüsü Zabihullah Mücahid yaptığı açıklamada Paktia vilayeti'ndeki emniyet müdürlüğüne şehadet eylemi gerçekleştirilmeden önce orada bulunan 33 polisinde bir taktik ile öldürüldüğünü duyurdu. Taliban’ın her geçen gün alan hakimiyetini artırdığını dile getiren gözlemciler Taliban tarafından bu tür saldırıların artacağını ifade ediyor.


Kaynak : ISLAH HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder