Video Foto Galeri Yazarlar
16.6.2019 - Pazar

Afganistan'da Taliban saldırdı: 200'e yakın ölü ve yaralı

Okunma: 5917
AFGANİSTAN 22 Ocak 2019 00:10
Videoyu Aç Afganistan'da Taliban saldırdı: 200'e yakın ölü ve yaralı

Meydan Wardak bölgesinde bulunan İstihbarat Ajansı (ISAF) istihbarat üssüne düzenlenen saldırıda 200'e yakın askerin öldüğü ve yaralandığı bildirildi.

  ISLAHHABER    HABER MERKEZİ  

Afganistan İslam Emirliği (Taliban) sözcüsü Zabihullah Mücahid twitter üzerinden, 7:40 gibi başlayan Meydan Wardak bölgesinde bulunan İstihbarat Ajansı (ISAF) istihbarat üssüne düzenlenen saldırıda 200'e yakın askerin öldüğü ve yaralandığı bildirildi.

Aynı zamanda üç saatten fazla süren saldırıyı üç Taliban fedai mücahidinin geçekleştirdiği bildirildi.

İlk olarak saldırının Taliban tarafından ele geçirilen bomba yüklü ABD yapımı Humvee tipi araç ile Helmandlı Molla Abdul Hadi tarafından gerçekleştirildiği bildirildi.Patlamadan kısa bir süre sonra, Gazneli Hafız Abdullah ve Zabullu Hafız Esadullah Cunid, ağır ve hafif silahlarla operasyonu sürdürdüğü ve askeri üsse dışarından gelen desteklerin üsse girmesinin engellendiği bildirildi.
İsminin gizli kalması koşuluyla Reuters haber ajansına konuşan bir yetkili, "Askeri eğitim merkezinin içindeki patlamada 126 kişinin öldüğü bilgisine sahibiz. Hayatını kaybedenler arasında özel kuvvetler komandolarından da sekiz kişi bulunuyor" ifadesini kullandı.

Vilayetteki bir yetkili de saldırıda en az 100 kişinin öldüğünü doğrulayabileceklerini belirtirken, vilayet konseyi üyesi Şerif Hotak da hükümetin Afgan güvenlik güçlerinde oluşabilecek moral bozukluğunu önleme adına gerçek kayıp sayısını sakladığını öne sürdü.

İlk olarak sabah hükümet tarafından Taliban'nın üstlendiği saldırıda 12 kişinin öldüğü açıklanmıştı.


 

Kaynak : ISLAH HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder