Video Foto Galeri Yazarlar
21.3.2018 - Çarşamba

Afganistan'da Yabancı Elçiliklerin Bulunduğu Bölgeye Roketli Saldırı

Okunma: 1514
AFGANİSTAN 22 Ağustos 2017 11:41
Videoyu Aç Afganistan'da Yabancı Elçiliklerin Bulunduğu Bölgeye Roketli Saldırı

Afganistan Polisi başkent Kabil’deki sıkı güvenlik önlemleriyle korunan diplomatik bölgeye roketli saldırı düzenlendiğini duyurdu.

Saldırı, Amerika Birleşik Devletleri ABD Başkanı Donald Trump’ın uzun süredir beklenen yeni Afganistan stratejisini açıklamasından saatler önce geldi.

Agence France Presse, diplomatik bölgeye doğru gelen roketleri haber vermek için ABD elçiliğince kullanılan siren sesinin etrafta yankılandığını rapor etti.

Emniyet Sözcülüğünce yapılan açıklamada ‘atılan bir roket, Vezir Ekber Han’daki bir futbol sahasına düştü’ ifadelerine yer verildi. Yetkili olayda yaşanan zayiat hakkında henüz kesinleşmiş bilgi bulunmadığını ekledi.

Roketin Afganistan’daki elçiliklerin bir çoğunun yer aldığı bölgeye düştüğü kaydedildi. Mayıs ayında aynı bölgeye düzenlenen bir saldırıda 31 kişi ölmüş yaklaşık 150 kişi de yaralanmıştı.

Afganistan İslam Emirliği Taliban Hareketi, geçen hafta ABD Başkanı Donald Trump’a ‘açık mektup’ göndererek ülkeye yeni asker göndermemesini söylemişti.

Mektupta ‘Amerika Başkanı! Senden önceki yetkililer, sonuçlarını hesap etmeden Afganistan’ı işgal etme kararı aldı. Afganistan’ı Afganlılarla alakası olmayan mantık dışı argümanlarla işgal ettiler. Topraklarını, dinini ve halkını korumak için kuvvetlerinize karşı kıyam eden Afganlar öylesine meşru bir savaş verdiler ki sizin liderliğinizdeki 48 ülkenin tam teçhizatlı kuvvetleri onları boyun eğdirmede ve yok etmede başarısız oldular’ ifadelerine yer verilmişti.

Afganistan’da bulunan Amerikan askeri sayısı 8.400 civarında. Bu rakam altı sene önce 100.000 civarındaydı. ABD askerleri, Afgan Milli Ordusunu eğitiyor ve danışmanlık hizmeti sunuyor.

Afganistan’da 5.000 kadar da NATO askeri var.

Kaynak : Asyaninsesi

Haber var islah eder, haber var ifsad eder