Video Foto Galeri Yazarlar
17.2.2019 - Pazar

Afganistan'da yol inşasında çalışan 33 işçi alıkonuldu

Okunma: 2398
AFGANİSTAN 23 Haziran 2018 11:03
Videoyu Aç Afganistan'da yol inşasında çalışan 33 işçi alıkonuldu

Kandahar vilayetinde yol inşasında çalışan 13 teknisyen ve 20 koruma, iddialara göre Taliban üyeleri tarafından alıkonuldu.

NisaButikAdana

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

Afganistan'ın güneyindeki Kandahar vilayetinde yol inşasında çalışan 13 teknisyen ve 20 korumalarının alıkonulduğu bildirildi. Kaçırılma olayından Taliban hareketi sorumlu tutuluyor.

13 TEKNİSYEN İLE 20 KORUMA KAÇIRILDI

Kandahar valiliği sözcüsü Davut Ahmadi, Taliban üyelerinin, Kandahar'ın Spin Buldek ilçesinde bir yol yapım şirketine silahlı saldırı düzenlemesinin ardından 13 teknisyen ile 20 korumayı alıkonduğunu belirtti.

ÇATIŞMADA 4 POLİS HAYATINI KAYBETTİ

İşçileri kurtarmak için gelen polisler ile Taliban üyeleri arasında çatışma yaşandığını kaydeden Ahmadi, çatışmada 4 polisin hayatını kaybettiğini, 1 polisin de yaralandığını söyledi.

Ahmedi, işçilerin nereye götürüldüğünün bilinmeyen teknisyen ve korumaların kurtarılması için çalışma başlatıldığını vurguladı.

Taliban'dan konuya denk olarak herangi bir açıklamada bulunmadı.

TALİBAN ÜLKE'DE ABD VE İŞBİRLİKÇİLERİYLE ÇALIŞANLARI UYARIYOR

Afganistan'a, Türkiye'dende dahil olmak üzere dünya ülkelerinden giden siviller genellikle ABD projelerinde çalışıyor. (askeri üs, hastane, askeri birlik, yol, altyapı çalışmaları v.b) Taliban hareketi ülke kontrolünün yarısından fazlasını kontrol altında tutması sebebiyle bazı bölgelerde kimlik kontrolü yapmakta, kimlik kontrolünde bu projelerde çalışan işçileri geldikleri ülkelere geri dönmelerini ABD ve müteffiklerinin projelerinde bulunmamalarını onların işgalci olduğunu anlatıyor ve serbest bırakıyor.

Uyarılan kişiler, uyarıyı dikkate almadıklarını 2. kez yapılan kontrollerde ele geçirilirse gözaltına alınılıyor (kaçırılıyor).


(Dünyabülteni sitesinden alınan haber islahhaber.net tarafından tashih yapılarak yayına verilmiştir.) 


Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana