Video Foto Galeri Yazarlar
18.1.2020 - Cumartesi

Afganistan'da Zengin Maden bölgesi Kuran ve Muncan ilçesi Taliban'ın kontrolüne geçti

AFGANİSTAN 23 Temmuz 2019 22:29
Videoyu Aç Afganistan'da Zengin Maden bölgesi Kuran ve Muncan ilçesi Taliban'ın kontrolüne geçti

Afgan kaynaklar, zengin maden yataklarına sahip Bedahşan’daki Kuran ve Muncan bölgesinin Taliban’ın kontrolüne geçtiğini bildirdi.

Kıyam Terzi
Afgan kaynaklar, zengin maden yataklarına sahip Bedahşan’daki Kuran ve Muncan bölgesinin Taliban’ın kontrolüne geçtiğini bildirdi.

Eski milletvekili Emanullah Beyman, Taliban kuvvetlerinin 2 Afgan askerinin ölümü, 4’ünün ise yaralanmasına neden olan saldırının ardından bölgenin Taliban tarafından kontrol altına alındığını açıkladı.

Taliban unsurlarının hükümet güçleriyle yaşadığını çatışmaların ardından bölge merkezi ile polis müdürlüğünü kontrol etmeyi başardığını dile getiren Beyman, hükümete bağlı kuvvetlerin ise şu anda bölge dışında olduğuna dikkat çekti.

Yerel medyanın, bölge sakinlerinin ifadelerine dayandırarak verdiği haberlere göre hükümet güçleri ile yaşanan çatışmanın ardından Taliban bölgede kontrolü ele geçirdi.

Kuran ve Murcan bölgesi, Afgan güvenlik güçleriyle işbirliği içinde silahlı gruplar tarafından sömürülen değerli taş madenlerinin yer aldığı Bedahşan vilayetinde bulunuyor.

Taliban’ın bölgedeki kontrolü, örgüte ayda on milyonlarca dolarlık bir finans kaynağı sağlıyor.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Kıyam Terzi
FES TURİZM