Video Foto Galeri Yazarlar
24.10.2017 - Salı

Afganistan Hükümeti istifa isteyen halkın üzerine ateş açtı

Okunma: 3728
AFGANİSTAN 3 Haziran 2017 11:05
Videoyu Aç Afganistan Hükümeti istifa isteyen halkın üzerine ateş açtı

Afgan hükümeti tarafından en iyi korunan diplomatik merkezinde patlayan bombanın 82 kişiyi ölümüne sebeb olmasına isyan eden kalabalık, Afganistan lideri Eşref Gani'nin istifa etmesini istiyor. Başkanlık Sarayı'na yürüyen sivil halk'ın üzerine Afgan polisi ateş açtı.

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ 

Afganistan'ın başkenti Kabil'i kana bulayan bombalı saldırının ardından yüzlerce kişinin sokağa döküldüğü gösteriler ve protestolar, Afgan hükümetinin yaptığı katliamla bitti.

82 can kaybına ve 460 kişinin yaralanmasına isyan eden Afganistan halkı, ellerinde ölenlerin fotoğraflarıyla başkanlık sarayına yürümek istedi.

Devlet Başkanı Eşref Gani'nin istifasını isteyen göstericileri polis ateş açarak durdurdu. Polis biber gazı ve tazyikli su kullandı, göstericiler taşla karşılık verdi. Saatlerce süren çatışmada muhafızlar ve polisin açtığı ateşte en az altı gösterici öldü.

Başkanlık sarayına giden yolun polis tarafından kapatıldığını bildiren uluslararası ajanslar, 10 kişinin de yaralandığını bildiriyor.

Havaya ateş açılan yer, iki gün önce bombanın patladığı nokta.

Reuters'a konuşan göstericilerden Nilüfer Nilgün, "Uluslararası toplum yönetime baskı yapsın ve onları istifaya zorlasın. Onların ülkeyi yönetecek kapasiteleri yok" dedi.

Ramazan ayının ilk günlerinde bir su tankına yerleştirilen bombanın infilak etmesiyle gerçekleşen patlama, 2001'den bu yana ülkedeki en ölümcül saldırılar arasında.Saldırıyı üstlenen herangi bir grup olmadığı gibi ülkenin hali hazırda %40'ını kontrol eden
Afganistan İslam Emirliği Taliban Hareketi Sözcüsü Zebihullah Mücahid tarafından yapılan açıklamada olayın Taliban Hareketiyle bir ilgisinin olmadığı belirtildi.

Zebihullah Mücahid imzalı açıklamada ‘İslam Emirliği Mücahitleri, iyi tespit edilmemiş alanlarda eylem yapma iznine sahip değildir’ denildi.

Taliban’ın sivillerin bulunduğu alanlarda bombalı eylem yapmama konusunda keskin çizgilere sahip olduğu biliniyor.

Kaynak : ISLAH HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |