Video Foto Galeri Yazarlar
17.7.2018 - Salı

Afganistan’ın yüzde 50'si Taliban kontrolünde

Okunma: 4321
AFGANİSTAN 7 Ekim 2017 17:46
Videoyu Aç Afganistan’ın yüzde 50'si Taliban kontrolünde

Ülkeye yönelik askeri müdahale 16'ıncı yılını doldurmuş durumda. ABD Afganistan’da yeni bir evreye girerken Taliban’ın Afganistan’da hakimiyeti gün geçtikçe pekişiyor.

Özellikle kırsal bölgelerde Taliban’ın kontrolünün engellenememesi, Kabil hükümeti ve ABD güçleri için aşılamayan ciddi bir problem. Ancak bu güçler Taliban’ın etkinliğini inkar etmekte, bu da Taliban karşıtı saldırılara sekte vuruyor.

Batılı düşünce kuruluşlarından The Long War Journal’e göre Taliban ülkede 41 ilçeyi doğrudan kontrol ederken, 118 ilçede de Kabil hükümeti ile çekişmeli hakimiyeti bulunuyor. Taliban tarafından kontrol edilen ilçelerde ilçeyi Taliban yetkilileri yönetiyor, sivil servisleri ve güvenliği sağlıyor, yerel mahkemeleri yöneterek İslam hukukunu uyguluyor. The Long War Journal, 24 ilçede de doğrulanamayan Taliban hakimiyeti iddiasının bulunduğunu öne sürüyor.

Geçtiğimiz ay Afganistan Bülteni tarafından yayınlanan ve Afganistan’ın kontrol alanlarını ilçe bazında değil, hakim olunan toprak bazında ortaya koyan haritada da görüleceği üzere Taliban ülkenin yaklaşık yarısını kontrol altında tutuyordu. Doğrudan kontrolün yanı sıra Taliban, ülkenin tüm illerinde saldırı gerçekleştirebilme potansiyeline sahip.

The Long War Journal’ın ilçe bazlı olarak sunduğu haritaya ve sağladığı verilere göre Taliban, Afganistan’ın yüzde 45'inde varlık gösteriyor.

ABD’ye bağlı Afganistan’ın Yeniden İnşası Misyonu Özel Müfettişliği’nin (SIGAR) Afganistan’a yönelik kontrol söylemleri ise Taliban varlığını görmezden gelici nitelikte. SIGAR’ın verilerine göre ülkede yalnızca 11 ilçe Taliban kontrolünde, 34 ilçede Taliban’ın etkisi var ve 119 ilçe Taliban ile Kabil hükümeti güçleri arasında bölünmüş vaziyette.

Bu bağlamda batılı düşünce kuruluşlarının verileri, Taliban verileriyle paralellik gösteriyor.

Kabil hükümeti ve ABD ordu birlikleri Taliban’ın kentsel bölgelerdeki hakimiyet düşüklüğünü öne sürerek bunu Taliban kontrolünü azımsayıcı bir argüman olarak kullanıyor ve Taliban’ın günden güne artan hakimiyet alanlarını görmezden geliyor. Taliban’ın kırsal bölgelerde neredeyse yegane hakim olmasını dikkate şayan bir durum olarak kabul etmeyen ordu birliklerinin bu tutumu, Taliban’a karşı stratejilerin verimsizliğiyle sonuçlanıyor.

Taliban’ın askeri müdahale üzerinden geçen 16 yılda genellikle kırsal alanda gücünü artırdığı ve kentsel merkezlere yönelik saldırılardan kaçındığı bir gerçek. Taliban, The Long War Journal’e göre 124 ilçenin merkezleri haricinde tamamını kontrol ediyor. Bu durum Kabil hükümetinin meşruiyetine ciddi darbe vuruyor.

Taliban’ın sahadaki stratejisi, ülke içi geniş hatlar teşkil ederek belirli bölgelerde hakimiyetini geliştirmek. Ülkenin güneyinde Ferah’tan Paktiya’ya geniş bir hat kurmayı başaran Taliban bu hat üzerinden Leşkergah, Kandahar, Ferah ve Tarinkot gibi büyük ilçe merkezlerini kolaylıkla tehdit edebiliyor.

Taliban ülkenin kuzeyinde de benzer bir yaklaşım izleyerek, güneyde olduğu kadar olmasa da başarı sağlamış görünüyor.

Ülkedeki NATO ve ABD misyonu her ne kadar kırsal bölgelere ciddi önem vermese de, bu bölgeler Taliban’ın varlığını besleyen can damarları. Kabil hükümeti ve ABD’nin yaklaşımındaki başarısızlık ve çaresizlik Taliban’ın her geçen gün daha da güçlenmesine olanak sağlıyor.

Kaynak : afgbulteni

Haber var islah eder, haber var ifsad eder