Video Foto Galeri Yazarlar
18.10.2017 - Çarşamba

Afganistanın Helmand Vilayetinde Savaşın Seyri

Okunma: 3860
AFGANİSTAN 3 Şubat 2017 11:36
Videoyu Aç Afganistanın Helmand Vilayetinde Savaşın Seyri

Taliban'ın Helmand'da bir Ordu Karargâh'ına saldırması sonrasında Helmand kentinde Afgan Güvenlik Güçleri ile şiddetli çatışmalar devam ediyor.

Taliban'ın Helmand'da bir Ordu Karargâh'ına saldırması sonrasında Helmand kentind Afgan Güvenlik Güçleri ile şiddetli çatışmalar devam ediyor. Her iki tarafta da kayıplar olduğu rapor ediliyor.

Taliban birlkleri, Afganistan'ın güneyindeki Helmand eyaletinde tünel kullanarak Kabil Hükümetin'in askeri kontrol noktalarına saldırması sonrası ABD, Taliban mevziilerini hava saldırıları ile hedef aldı. 

Pazartesi günü başlayan Sangin bölgesinde 2 gün süren çatışmalarda Taliban son 2 yıl içerisinde büyük kazanımlar elde etti.TALİBAN, HELMAND'DA AFGAN ORDUSU'NA KARŞI YENİ TAKTİKLER ÜRETTİ.

Güney Eyalet Valisi Ömer Zwak'ın El Cezire'ye verdiği röportajda Taliban, Sangin ilçesindeki hükümetin elindeki bölgeleri ele geçirmek için yeni bir taktik kullandı. ABD, hava saldırıları neticesinde Taliban birliklerinin geri çekilmek zorunda kaldığı iddia ediliyor. Taliban kendi bölgelerindeki evlerin yakınlarına tünel kazarak Afgan Güçleri'ne karşı saldırı başlatmıştı. 

 ABD son 48 saat içerisinde Helmand'ın Sangin ilçesinde 15 hava saldırısı gerçekleştirdi. Afganistan'da ki ABD askeri sözcüsü, takviye ve komando birliklerinin bölgeye aktarıldığını açıkladı. 

Taliban Sözcüsü Qari Yusuf Ahmedi,  Taliban mensuplarının 25 askeri rejim kontrol noktasını ele geçirdiğini 100'e yakın Afgan Güvenlik personelinin saldırılarda öldürüldüğünü ve yaralandığını duyurdu.

Afganistan Başkan Sözcüsünün yaptığı açıklamada ise 20 Taliban mensubunun çatışmalarda öldüğü, yaklaşık 40 savaşçınında yaralandığını bildirdi.

Taliban ise Sangin ilçesini kamu binaları ve yönetim ile birlikte ele geçirdiğini iddia ediyor.Ayrıca Taliban, Helmand eyaletinde 7 ilçeyi de kontrolü altında tutuyor.
Kaynak : Krokons

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |