Video Foto Galeri Yazarlar
16.6.2019 - Pazar

Afrika'da Fırtına 1.5 Milyondan fazla kişi etlilendi ve 150'den Fazla Ölü Var

Okunma: 340
AFRİKA 18 Mart 2019 11:00
Videoyu Aç Afrika'da Fırtına 1.5 Milyondan fazla kişi etlilendi ve 150'den Fazla Ölü Var

İdai tayfununun vurduğu Afrika'nın güneyindeki ülkelerde 150 fazla kişi öldü, yüzlerce kişi de halen kayıp.

Birleşmiş Milletler fırtınadan Mozambik, Malavi ve Zimbabve’de 1.5 milyondan fazla kişinin etkilendiğinin tahmin edildiğini açıkladı. Ayrıca 10 binlerce kişinin telefon iletişiminin kesildiğini kırsal bölgelere giden yolların kapandığı belirtiliyor.

Kasırga Perşembe günü ilk olarak Beira bölgesinde karaya giriş yaptı ve hızı yaklaşık saatte 200 km olarak ölçüldü. Ardından kuvvetli rüzgar Malavi ve Zimbabve’ye doğru ilerledi.

Dünya Gıda Programı Sözcüsü Hervé Verhoosel Cenevre’de gazetecilere yaptığı açıklamada “İdai tropik fırtınası yıkıcı sellere neden oldu ve Zimbabve’nin doğusu ve Malavi’nin güneyindeki iç bölgeleri vurdu” dedi.

İdai fırtınasının etkili olduğu bölgeler
İdai fırtınasının etkili olduğu bölgeler

BM’den yapılan açıklamada Mozambik ve Malavi’de 122 civarında kişinin öldüğünü duyurdu. Zimbabveli yetkililer de Pazar günü 65 kişinin fırtına nedeniyle öldüğünü doğruladı.

Zimbabve’nin doğusundaki Chimanimani bölgesinde askerler Pazar günü, sel ve çamurun altında kalmış olan bir okul binasından 200 öğrenci ve öğretmenleri kurtardı.

Mozambik ve Zimbabve devlet başkanları yurtdışındaki gezilerini erken keserek ülkelerine geri döndüler.

Fırtınanın vurduğu ülkelerden biri de Mozambik
Fırtınanın vurduğu ülkelerden biri de Mozambik

Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Kızıl Haç kurtarma çalışmalarına yardımcı olurken bölgeye helikopterlerle su, gıda ve tıbbı ihtiyaçların ulaştırılmasını sağlıyor.

Kaynak : Amerikanın Sesi

Haber var islah eder, haber var ifsad eder