Video Foto Galeri Yazarlar
25.9.2017 - Pazartesi

Ahrar’dan Astana şartları: Şartlarımız kabul edilirse varız

Okunma: 5508
SURİYE 17 Ocak 2017 17:47
Videoyu Aç Ahrar’dan Astana şartları: Şartlarımız kabul edilirse varız

Ahrar'uş Şam Astana toplantısı için şartları sundu, ancak kabul edilirse katılabiliriz dedi.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre 11 Şubat’ta yapılması planlanan Astana görüşmeleri için Ahrar liderlerini Türkiye bir kez daha masaya davet etti. Bu görüşmeler için yetkililer istişare toplantısı düzenlediler. Bu toplantıda öne çıkan başlıklar şöyle:

 1. Ateşkesin sözde olmaması:
  Geçtiğimiz dönem ateşkes diye adlandırılan olaylarda tarafların sorumluluk kabul etmeyerek ateşkesi çiğnedikleri bu hususta bazı gruplara hakim olamadıklarını ileri sürerek gerektiği yerde müdahil olmaktan geri durmadıkları ve bunu fırsata dönüştürdükleri konuşuldu. Bu bağlamda Arap ordusu ve Milişiyatlara karşı hiçbir güvencenin olmadığı üzerinde duruldu. Ayrıca ateşkese rağmen devam eden Rus bombardımanının kağıt üzerinde kalan anlaşmarın yinelenmesinin mabtığı olmadığı vurgulandı.
 2. 75 Muhalif grubun Suriye’yi temsil etme fonksiyonelliği:
  Öne çıkacak grupların durumu ve temsilcilikte olan payları hakkında istişarede bulunuldu. Bu bağlamda seçilecek temsilcilerin etkisi tartışıldı. Bu konuda dış devletlerden gelen baskılar Arap dünyasından birleşme ve Astana’ya yönelik baskıların artması konusu görüşüldü.
 3. Bölge halkına İnsani yardım akışının teminatı:
  Bölgenin kalkınmasına yetecek durum olmaması hasebiyle gelen yardımların önemi ve bunların koordinesi üzerinde duruldu. Bazı yardım kuruluşlarının kendi ülkelerinin çıkarları doğrultusunda belirlediği tavırlara da dikkat çekildi.
 4. Gruplar arası istişare birimin işlevselliği:
  Temsilciliklerin koordineli çalışmalarının yaygınlaştırılması. Meşruiyet kazanmış temsilciliklere olan ihtiyaç doğrultusunda hareket tarzı belirleme.
Kaynak : Fetih Medya

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |