Video Foto Galeri Yazarlar
17.10.2017 - Salı

Ahrar-u Şam 6 yıldaki kayıp savaşçı istatistiğini yayınladı

Okunma: 7335
SURİYE 13 Eylül 2016 11:22
Videoyu Aç Ahrar-u Şam 6 yıldaki kayıp savaşçı istatistiğini yayınladı

Suriye’nin en büyük ve etkili silahlı gruplardan biri olan Ahrar-u Şam 2011 yılında başlayan Suriye savaşında yaşamını yitiren, yaralı ve esir savaşçı sayısının istatistiğini açıkladı.

Suriye’nin en büyük grupları arasında gösterilen Ahrar-u Şam kaynaklarınca yapılan açıklamada, Suriye’de 2011 yılında başlayan savaşın başından bu yana 7805 savaşçısının hayatını kaybettiği,1045 savaşçısının felç ya da sakat kaldığı, 120 savaşçısının da esir düştüğünü  belirti..
 
Ahrar-u Şam savaşçılarının büyük bir oranı Suriye halkından oluşurken grubun ilk kurucu kadrosu ise Afganistan savaşından tecrübe edinmiş kişilerden oluşuyordu.
Söz konusu grup 2014 yılı Eylül ayı içerisinde İdlib’te toplantı sırasında düzenlenen bombalı saldırı sonucunda aralarında Ahrar-u Şam lideri Hasan Abud’un da bulunduğu 45 üst düzey ismini kaybetmişti.
 
Ahrar-u Şam’ın önemli bir diğer ismi ise Ebu Halid es Suri.
Ahrar’uş Şam Hareketi’nin kurucularından ve en etkin isimlerinden birisi olan,Afganistan tecrübesiyle de tanınan Ebu Halid es Suri ise, 2014 yılı Şubat ayında Halep’te düzenlenen bir suikastta hayatını kaybetti.
 
Ahrar-u Şam Mihraç Ural’ı öldüren grup olarak da basında yer almıştı..
İran ve Rusya destekli Esed rejimi saflarında muhaliflere karşı savaşan Mukaveme Suriye (Suriye Direnişi) örgütünün lideri Mihraç Ural’ı da Ahrar- u Şam öldürmüştü.
 
2016 Mart ayı sonlarında Ahrar-u Şam askeri sözcüsü Ebu Yusuf Muhacir tarafından doğrulanan bir açıklamada, Hazreti Yunus Dağı’nda tespit edilen bir hareketlilik ve bu bölgede bulunan Mukaveme Suriye örgütüne ait araçları gördükten sonra havan saldırısı düzenlediklerini ve o saldırıda öldürdüklerini söylemişlti.
 
Ural’ın ismi, 3 Mayıs 2013’te, sahil şeridinde Sünnilerin yaşadığı Banyas ve Beyda köylerinde çoğunluğu kadın ve çocuk en az 384 kişinin kesici, delici aletlerle ve yakılarak öldürüldüğü saldırıda da geçti
Kaynak : suriyeturk

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |