Video Foto Galeri Yazarlar
25.9.2017 - Pazartesi

Alluş Rusya'nın İran'ın üzerindeki etkisini göreceğiz

Okunma: 2828
SURİYE 19 Ocak 2017 18:47
Videoyu Aç Alluş Rusya'nın İran'ın üzerindeki etkisini göreceğiz

Rusya ve Türkiye’nin desteğiyle Astana’da yapılacak Suriye barış görüşmelerinde muhalifleri temsil edecek heyetin başkanı Muhammed Alluş, görüşmelere Suriye’deki ateşkesi sağlamlaştırmak için katılacaklarını ve oradaki hedeflerinden birinin, Rusya'nın İran üzerindeki etkisini test etmek olduğunu söyledi.

Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenecek Suriye görüşmelerine katılacak muhalefet heyetinin başkanı Muhammed Alluş, Ankara'da düzenlenen toplantılarda muhaliflerin çoğunun Astana'ya katılma konusunda destek verdiğini belirtti. Alluş, "Bizler halkımızın çıkarları için Astana'ya gidiyoruz. Ateşkesin ciddi bir şekilde sağlanması için gidiyoruz" dedi.

Aynı zamanda silahlı muhalif gruplardan Ceyş-ul İslâm'ın (İslâm Ordusu) temsilcisi olan Alluş, Astana'da önceliklerinin ülkede akan kanın durması olduğunu vurgulayarak, Esed rejimin şu ana kadar, 30 Aralık'ta ilân edilen ateşkese uymadığına dikkat çekti.

Suriye'de Rusya ve İran arasında çok büyük bir ayrılık bulunduğunu söyleyen Alluş, şöyle konuştu:

"Rusya, bizlere siyasi çözüme inandığını göstermeye çalışıyor ya da böyle düşündüğünü söylüyor. Rusya'nın 2016 yılının başındaki ile şu anki tutumu, hitap şekli farklı duruyor. Bizler halkımızın çıkarları için Astana'ya gidiyoruz. Ateşkesin ciddi bir şekilde sağlanması için gidiyoruz. Özellikle de Barada Vadisi, Doğu Guta ve Şam'ın güney kırsalındaki saldırıların durması gerekiyor.

Astana'ya ateşkesin bu bölgelerde kalıcı olması ve resmi bir şekilde uygulanması için gidiyoruz. Ateşkesin sağlanması önceliğimizdir. Bölgeye gözlemcilerin gelmesi ateşkesin bir parçasıdır. Sivilleri kim öldürüyor? Kim vuruyor? Bakın göreceksiniz, İran destekli milisler kimseyi dinlemiyor. Ne Rusya'yı ne de rejimi. Ateşkese rağmen Barada Vadisi'nde geçen günler (rejim ile yerel muhaliflerin arasında müzakereleri yürüten) Ahmet Gadban'ı öldürdüler.”

"RUSYA'NIN İRAN'A BASKI YAPIP YAPMAYACAĞINI GÖRECEĞİZ''

Alluş, Rusya'nın ateşkes sürecindeki etkisine dâir de, "Astana'da Rusya'nın İran üzerinde baskı yapıp yapmayacağını göreceğiz. Yaparsa da İran Rusya'yı dinleyip milislere söz geçirecek mi sorusunun yanıtını dinleyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Alluş Al Jazeera'ye verdiği bir demeçte ise, Rusya'nın İran'a söz geçirememesi durumunda, Cenevre'de 8 Şubat'ta yapılması planlanan Suriye görüşmelerine gitmeyeceklerini belirtti.

"ASTANA'DA SONUÇ ÇIKMAZSA SİLAHLI DİRENİŞE DEVAM"

"Astana'da bu istediklerimiz gerçekleşirse ne mutlu bize. Tersi olursa, silahlarımızla direnişimize devam edeceğiz. Zafere kadar savaşacağız inşallah" diyen Alluş sözlerini şöyle tamamladı:

"Davamızı her yerde temsil etmekten çekinmeyeceğiz. Yeri gelir gösterilerde, yeri gelir savaş meydanlarında, yeri gelir siyasi alanlarda. Aynı şekilde medyada ve ekonomi platformlarında da davamızı savunmaktan geri adım atmayacağız. Arzumuz, bu ülkenin onurunu korumak ve beklentilere karşılık vermektir."

Kaynak : Time Türk

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |