Video Foto Galeri Yazarlar
26.2.2020 - Çarşamba

Alman istihbaratı Iraklı ajanları görmezden geldi

GÜNDEM 13 Ekim 2014 13:20
Videoyu Aç Alman istihbaratı Iraklı ajanları görmezden geldi

Alman dış istihbaratından sorumlu BND'nin Iraklı ajanların Almanya'da yaptıkları silah alışverişinden haberi olduğu, ancak ilgili bakanlıkların bir şey bilmediği belirtildi.

Almanya'da 3 yıl önce Iraklı ajanların gerçekleştirdiği silah alımı, Federal hükümeti konuyla ilgili açıklama yapmak zorunda bıraktı. Açıklamada Iraklı 9 ajanın Almanya'ya gelerek silah siparişi verdiklerini, dış istihbarattan sorumlu BND'nin de bildiği belirtildi.

2011'de Almanya'nın Krefeld şehrine gelen Irak Ulusal İstihbarat Servisi INIS'e mensub 9 Iraklı ajan, burada 'Schmeisser' isimli bir silah şirketiyle görüşmüş ve 40 milyon dolar değerinde makinalı tüfek siparişi vermiş.

Federal hükümet sözcüsü, Federal Haber Alma Servisi BND'nin de sözkonusu silah alımından haberdar olduğunu söyledi. Ancak silah ihracatına izin veren siyasi merciler olarak Federal Başbakanlık, Federal Ekonomi Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığının konuyla ilgili hiçbir bilgisinin olmadığı kaydedildi. Fakat Iraklı 9 ajanın vizeleri Almanya'nın Bağdat Büyükelçiliği tarafından verilmişti.

Kaynak : Dunyabulteni
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

FES TURİZM