Video Foto Galeri Yazarlar
20.11.2017 - Pazartesi

Almanya'da Müslümanlara saldırılar arttı

Okunma: 1304
GÜNDEM 7 Ocak 2017 10:59
Videoyu Aç Almanya'da Müslümanlara saldırılar arttı

Almanya İslam Konseyi'nden yapılan açıklamada, Almanya'da camilere ve Müslümanlara saldırılarının arttığı belirtildi.

Almanya İslam Konseyi (IR) Başkanı Burhan Kesici, Almanya'da camilere ve Müslümanlara saldırılarının arttığını söyledi.

Kesici, yaptığı açıklamada, 2016 yılını ve Alman devletinin Müslümanlara yönelik yaklaşımını değerlendirdi.

CAMİ SALDIRILARI YOĞUNLAŞTI

Alman toplumunun, Müslümanların yaptığı entegrasyon çalışmaları hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmadığını, aynı zamanda Müslümanlara karşı ne kadar düşmanlık beslendiğinin farkında olmadığına işaret ederek, "Almanya'da cami saldırıları ve insanlarımıza yönelik saldırılar yoğunlaştı. Bunu biz çok fazla medyaya taşımadık." dedi.

Almanya'da bu saldırıların şiddetli bir şekilde kınanması gerektiğini vurgulayan Kesici, camilere yönelik saldırılarda eskiden duvarlara yazı yazma veya cam kırma olaylarının yaşandığını, şimdi ise molotof kokteylerinin atıldığına dikkati çekti.

BUNLAR KORKU VERİCİ

Kesici, Dresden'deki Fatih Cami'ne yönelik saldırıda imamın kaldığı lojmanın hedef alındığını anımsatarak, "Bunlar korku verici olaylar." dedi.

Sadece cami saldırıları değil, aynı zamanda Müslüman kadınlara karşı yoğun saldırıların da yaşandığını vurgulayan Kesici, kadınlara yönelik şiddet konusunda bir araştırma yaptıklarını, konuştukları kadınların büyük bir oranının saldırılara maruz kaldığını anlattıklarını kaydetti.

Eskiden bir siyasetçinin yabancı ve İslam düşmanlığı sözler sarf ettiğinde, bunun herkes tarafından kınandığını hatırlatan Kesici, "Şimdi kim Müslümanlara karşı pozitif konuşursa kınanmaya başlanıyor. Ondan dolayı 2017'nin bizim için büyük bir imtihan olacağını sanıyorum.” şeklinde konuştu.

Almanya'nın başkenti Berlin'deki bir Neol pazarına 2,5 hafta önce yapılan terör saldırısı sonrasında Müslümanlara yönelik yoğun bir tepki yaşanmadığını ifade eden Kesici, "Paris ve Brüksel saldırılarından sonra beklenti ve tepki daha çoktu. Alman siyasetçilerin de buradaki Müslümanların bu olaylarla ilişkisi olmadığı ve her olaydan Müslümanların sorumlu tutulmaması gerektiği fikrinin oluştuğunu görüyoruz." ifadelerini kullandı.

 

Kaynak : time turk

Haber var islah eder, haber var ifsad eder