Video Foto Galeri Yazarlar
19.3.2019 - Salı

Amerika'dan çok Amerikancı Medya 'Medrese saldırısı'nı bakın nasıl yayınladı

Okunma: 5853
ÖZEL HABER 3 Nisan 2018 12:30
Videoyu Aç Amerika'dan çok Amerikancı Medya 'Medrese saldırısı'nı bakın nasıl yayınladı

ABD'nin kendi haber ajansları bile Afganistan'daki medrese saldırısındaki katliamı paylaşırken, Türkiye medyasında haber '25 Militan öldürüldü' olarak verildi.

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

Geçtiğimiz gün Afganistan'ın Kunduz vilayetinde bir Medreseye, Hafızlık töreni'nin yapıldığı öğlen saatlerinde Afgan savaş unsurları tarafından bombardıman yapılmış, yaklaşık 100'ün üzerinde hafız, hoca ve siviller şehid olmuştu. (Haber linki; https://www.islahhaber.net/afganistan-da-medreseye-hava-saldirisi--100-un-uzerinde-sehid-var-214230.html )

Bu haber dünyada gerçeklik oranı yüksek olarak yayınlansada, Türkiye'de kendine haber kuruluşu diyen yayınlar haberi Amerika'dan çok Amerikancı olarak vermekten geri durmadı. Ortadoğu araştırmacısı Halid Abdurrahman'ın twitter hesabında temas ettiği o konuyu haber haline getirdik.

ABD'nin kendi haber ajansları bile Afganistan'daki medrese saldırısındaki hayatını kaybeden sivilleri paylaşırken, Türkiye'deki bazı haber siteleri Anadolu Ajansı'nın ayrıntılı haberini kırpıp sanki sadece Medresede yer alan Hafızlık töreninde 'Taliban' varmış gibi haber yapılarak servis edildi.

Star gazetesi ve Akşam gazetesi haberi manşetten dün akşam saatlerinde veriliş şekli;

http://www.star.com.tr/guncel/afganistanda-hava-saldirisi-25-taliban-uyesi-oldu-haber-1326986/
http://www.aksam.com.tr/dunya/afganistanda-hava-saldirisi-25-taliban-uyesi-oldu/haber-722640Haberi özellikle ABD kaynaklı 'New York Times' Türkiye'den 5 saat önce dünyaya duyururken kendi ülkelerinin işgalde olduğu Afganistan topraklarında eğitip donattığı askerlerin en az 50 sivili katlettiği haberini yayınlıyor.Haber, Türkiye'deki haber sitelerine giriş yapılırken Laiklik ve demokrasi süzgecinden geçince '25 Militan öldürüldü' olarak değiştiriliyor.

Amerika'nın bile kendisini savunmadığı bir saldırıda, Türkiye medyası çok rahat bir şekilde şekil değiştirerek Amerika'dan çok Amerikancı olabiliyor.

Malcolm x'in sözleri bizlere bu haberlerdeki medya'nın algısını gösteriyor. Ne diyordu; ‎"Eğer dikkat etmezseniz medya, mazlumlardan nefret etmenize, ve zalimleri sevmenize sebep olur.’’ 
Kaynak : ISLAHHABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder