Video Foto Galeri Yazarlar
21.3.2018 - Çarşamba

Amerikalı Uzmanlar Afganistan’dan Çıkmak İstiyor: Orada Mezarımızı Kazıyoruz

Okunma: 2694
AFGANİSTAN 24 Ağustos 2017 18:08
Videoyu Aç Amerikalı Uzmanlar Afganistan’dan Çıkmak İstiyor: Orada Mezarımızı Kazıyoruz

Amerika Birleşik Devletleri ABD Başkanı Donald Trump, ‘yeni Afganistan stratejisini’ açıkladı. Başkan Trump’ın açıklamalarının ABD tarihinin en uzun savaşını ucu açık bir bilinmezliğe götürdüğü değerlendiriliyor.

Başkan Trump, uzun süredir beklenen yeni Afganistan stratejisini Pazartesi gecesi açıkladı. Amerikan askerlerini Afganistan’dan çekmesi beklenen Trump, daha fazla asker gönderileceğini ifade ederek ‘kazanmak için savaş’ sözü verdi.

16 yıldır devam eden Afganistan işgali, ABD tarihindeki en uzun savaş olarak kaydedildi. İslam Emirliği Taliban Hareketine karşı yürütülen savaşta binlerce Amerikan askeri hayatını kaybederken on binlerce asker de yaralandı.

Washington’ın dışındaki bir askeri üste konuşan Başkan Donald Trump ‘yeniden ulus inşası yapmıyoruz. Teröristleri öldürüyoruz’ şeklinde konuştu.

Seçim kampanyasında Amerikan askerlerinin aşamalı olarak Afganistan’dan çekileceğini vadeden Trump’ın yeni kararını askeri danışmanlarının ‘baskısıyla’ aldığı gözlendi.

Trump şunları söyledi: “Hızlı bir çekilişin sonuçları hem öngörülebilir hem de kabul edilemez. Aceleci bir geri çekiliş yerinin hızlıca IŞİD ve El Kaide teröristleri tarafından doldurulacağı bir boşluk oluşturacaktır.”

Başkan Donald Trump’ın ‘Yeni Afganistan Stratejisi’ Amerikalı Uzmanlar Tarafından Nasıl Değerlendirildi?

New York Times ve CNN için ulusal güvenlik konularında uzman görüş desteği sunan Matthew Rosenberg, ‘yeni strateji hakkında şunları söyledi: “Kazanmak için savaşacağız” – yine mi; bu Afganistan’da ne anlama geliyor? 100 bin Amerikan askeriyle Taliban ezilemedi ki.Guantanamo eski Başsavcısı, Emekli Albay Morris Davis de yeni stratejiyi şu ifadelerle değerlendirdi: Trump “Askerlerimiz kazanmak için savaşacak” diyor. Ne oluyor yani, geçen 16 yıl boyunca ne yaptığımızı zannediyor kendisi?Milletvekili Walter B. Jones ise şöyl konuştu: Tarih Afganistan’ın imparatorluklar mezarı olduğunu gösterir ve Amerika orada 16 yıldır kendi mezarını kazıyor. 

Afganistan İslam Emirliği Taliban Hareketi, Donald Trump’ın ‘yeni stratejisi’ hakkında resmi bir açıklama yayınlayarak şöyle demişti:

Afganistan diyarını Amerikan işgalinden özgürleştirmek bizim dini vecibemiz ve milli vazifemizdir. Canlarımız bedenlerimizde kaldığı sürece bu vazifeye sadık kalacağız.

Amerika, savaşa devam etmek yerine askerlerini Afganistan’dan çekmeyi düşünmeliydi.

Trump’ın da dediği gibi ‘Amerikalılar, Afganistan savaşından bitap düştü’ ve biz de onlara daha fazla keder sunacağız ve de Amerikalı yetkilileri realiteyi kabul etmeye zorlayacağız. Mücahit Afgan milleti ne yoruldu ne de özgürlüğü kazanma ve İslami sistem kurma işinde yorulacaktır. Eğer Amerika, güçlerini Afganistan’dan çekmezse Afganistan’ın Amerikan İmparatorluğu için bir mezarlığa dönüşeceği ve Amerikalı liderlerin bu tasavvuru anlayabileceği gün uzak olmayacaktır.

Kaynak : Asyaninsesi

Haber var islah eder, haber var ifsad eder