Video Foto Galeri Yazarlar
13.12.2018 - Perşembe

Ankara, Telafer'de idam edilecek Türk asıllı IŞİD'li kadınlar için devrede

Okunma: 5600
ÖZEL HABER 1 Mart 2018 17:00
Videoyu Aç Ankara, Telafer'de idam edilecek Türk asıllı IŞİD'li kadınlar için devrede

IŞİD'le yaşanan çatışmalar esnasında Telafer'de esir olarak alınan, daha sonra IŞİD üyesi oldukları iddiasıyla 'idam' kararı verilen kadınlar için Dışişleri Bakanlığı devrede.

NisaButikAdana
 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

Irak'taki Haşdi Şabi milisleriyle, IŞİD arasında yaşanan çatışmalarda esir olarak alınan 1300 kadın'ın aıbeti hakkında geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapılmıştı. Bu açıklamayı, Türkiye'de ailelerinin merak ettiği IŞİD üyesi iddiası olunan kadınlar için ivedilikle vermeye çalıştık.

Sitemizdeki haberden sonra (https://www.islahhaber.net/telaferdeki-turk-esirlerden--16-isid-uyesi-kadina-idam-cezasi-213902.html) idam'a mahkum edilen 16 kadının kimlikleri doğrultusunda iddialar ortaya atıldı. Irak yerel kaynaklarının aktardığı bilgide; 'Ankara'dan Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı yetkililerinden oluşan bir heyet, hakkında idam kararı verilmiş olan kadınları 1-2 gün içinde ziyaret edecek ve öncelikle kadınların kimlik tespitleri yapılacak' dendi.


ÇOCUKLAR İÇİN RESMİ İADE GİRİŞİMLERİ BAŞLADI

Dışişleri yetkilisi Bağdat’ta bir yetimhanede tutulan, anne ve babası olmayan 17 çocuk için ise resmi iade girişimlerinin başladığını da belirtti.
Yetkili, yüzlerce diğer çocuğun ise annelerinin yanında Bağdat’taki alıkonma merkezinde tutulduğunu, onların annelerinden ayrılması ve iadelerinin istenmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını ifade etti.

Irak’ta IŞİD’in elindeki bölgelerin, Haşdi Şabi milislerinin eline geçmesinin ardından çok sayıda kadın ve çocuk gözaltına alınmış, iddialara göre erkeklerin çoğu infaz edilmişti. Ocak ayında Almanya vatandaşı olduğu belirtilen bir kadın da IŞİD’e lojistik destek verme suçlamasıyla idam cezasına çarptırılmıştı. Bu kararın ardından Türk vatandaşı olduğu iddia edilen 16 kadın içinde 'idam' kararı çıkarılmıştı.
Kaynak : ISLAHHABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana