Video Foto Galeri Yazarlar
24.11.2017 - Cuma

Arakan Cihadına Hava Saldırısı Planı

Okunma: 5819
ARAKAN 14 Ekim 2016 11:13
Videoyu Aç Arakan Cihadına Hava Saldırısı Planı

Burma yeni bir şiddet dalgasının kıskacında. Arakanlı müslüman silahlı grup ile ordu birlikleri arasında çıkan çatışmalarda ölü sayısı 39'a çıktı. Burma ordusu, Arakanlıların silahlı direniş üssü olan Maungdaw köyüne hava saldırısı düzenlemek için izin verdi.

 Arakan eyaletinde hafta başı sınır karakollarına düzenlenen saldırıların ardından devam eden çatışmalarda ise 10 kişinin daha öldüğü, ölü sayısının 39'a yükseldiği bildirildi. Burma ordusunun, Arakanlı Müslüman gençlerin direnişe geçtiği Maungdaw köyüne hava saldırısı düzenlenmesine izin verdiği ileri sürüldü.

Olayların gün geçtikçe büyüdüğü bölgeden çatışmalar dolayısıyla net ve anlık haberlerin gelmesinde güçlük çekilen Arakan'da müslüman bölgelerinde bulunan Direniş grubunu bahane ederek hava saldırısı yapılması hükümetin planında.

ARKA ARKAYA 3 SINIR KARAKOLUNA SALDIRI

Myanmar Times'da yer alan habere göre, ölenler arasında 9 polis ve 4 askerin yanı sıra 26 sivil bulunuyor. Gazete, Arakan eyaletinin kuzeyinde hafta sonu üç ayrı polis noktasına düzenlenen saldırıların ardından bölgede güvenlik önlemlerinin artırılmasına rağmen eyalet başkenti Sittwe'nin kuzeyinde, halkın büyük kısmının Müslüman olduğu Maungdaw ve Rathedaung'da gerginliğin devam ettiğini yazdı.

10 Ekim tarihinde 6 saat içinde 9 Arakanlı 13 yaş altındaki çocuğun ordu askerlerince öldürülmesi sonrası bölgede gösteriler başladı. Rohingya (Arakan) eyaletinde ordu ve Budist grupların saldırıları karşısında isyan eden Müslüman gençler de Bangladeş'ten Burma'ya geçerek silahlı direniş başlattı ve üç karakola saldırı düzenledi. Ordu birlikleri ise Oinno Fara ve Kiyari Ferang köy yolunu direnişçilerin kullanacağı iddiasıyla yol üzerindeki köylerde evleri ateşe verdi.

Budist rejime silahlı direniş

Merkezi Bangkok'ta bulunan ve Arakanlı Müslümanların haklarını savunan Fortify Rights'ın Müdürü Mathew Smith, yaptığı açıklamada, “Burma ordusunun bölgedeki faaliyetlerini sivil halk üzerinde yoğunlaştırmasından ve yeni şiddet dalgasının ortaya çıkmasından endişe ediyoruz” ifadelerini kullandı. "Bangladeş'ten Burma'ya geçerek polis noktalarına saldıran grubun Arakanlı Müslümanlar mı yoksa başka gruplar mı olduğunu söylemek şu anda mümkün değil” diye konuşan Smith, söz konusu grupta çocukların da bulunmasının bölgede insan hakları durumunun ne kadar kaygı verici olduğunu gösterdiğini belirtti.

Dünyanın gözü önünde yaşanan dram

Burma'nın Arakan eyaletinde 2012 yılında Budistler ile Müslümanlar arasında yaşanan çatışmalar, Arakanlı Müslümanların dramını gözler önüne sermişti. 1982'de kabul edilen yasayla vatandaşlık haklarını kaybeden Arakanlı Müslümanlar "devletsiz" sayılıyor. Hem şiddet olaylarına hem de yasal, ekonomik ve toplumsal ayrımcılığa maruz kalan binlerce Arakanlı Müslüman, Burma'dan kaçıp komşu ülkelere sığınmaya çalışıyor.
Kaynak : Yenişafak

Haber var islah eder, haber var ifsad eder