Video Foto Galeri Yazarlar
17.10.2017 - Salı

Arakan'da budist çeteler yine Müslümanları katletti (Foto Galeri)

Okunma: 3612
ARAKAN 11 Ekim 2016 09:04
Videoyu Aç Arakan'da budist çeteler yine Müslümanları katletti (Foto Galeri)

Arakan'da budist çeteler yine Müslümanları katletti (Foto Galeri)

Şiddet olaylarının hiç durmadığı Arakan'da, Budist çeteler yine terör estirdi.

Ülke genelinde müslüman halka pala ve satırlarla saldıran çeteler, bir çok müslümanı öldürdü.

Arakan'ın Sttwe, Maungdaw, Makita şehirlerinde müslümanlara karşı yapılan saldırıalrda bir çok kişi hayatını kaybetti.

Ev ve işyerlerine baskınlar düzenleyen terör çeteleri, savunmasız ve çaresiz kalmış müslümanlara saldırdı, Açıklanan raporda, ülke genelinde son 2 gündür 10'dan fazla kişi hayatını kaybetti. Yaşanan şiddet ve cinayet olaylarına, ordu güçleri ve emniyetin buna sessiz kalarak destek sağladığı belirtiliyor.

Arakan eyaletinin Mingdu şehrinin kuzeyinde yer alan Polipazar mahallesi halkı, Myanmar Emniyet Güçleri'ne bağlı unsurlar tarafından evlerinde baskına uğruyorlar.Aktarıldığına göre Onlarca Arakanlı'nın evine yapılan baskınlar genelde gece yarısından sonra ve rastgele bir şekilde yapılıyor.

Geçtiğimiz hafta 30 kadar Arakanlı'nın evine gece baskınları düzenlendiğine dikkat çekerek, halkın uydurma suçlamalarla itham edildikten sonra güvenlik güçlerince darba maruz kalığını ve eşyalarının tahrip edildiğini söyledi.

 

Myanmar şiddet olaylarından yıllar sonra, Myanmar'ın Meiktila bölgesinde gerçekleşen ve müslüman karşıtı olan ayak takımının başlattığı şiddet olaylarından dolayı evleri ve mal varlıkları imha edilen müslümanlar 3 sene geçmesine rağmen evlerine dönemiyorlar. Dinlerarası Dostluk Ağı sözcüsü olan Müslüman avukat Aung Thein, şiddet olaylarından ötürü evlerini terk eden en az 70 ailenin hala evsiz olduğunu söyledi. Ailelerin yıllardır evlerine dönmeye çalıştıklarını ancak yerel milliyetçi grupların karşı koyması nedeniyle yetkililerin dönüşlerine izin vermediğini söyledi.

 

Kaynak : medya times

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |