Video Foto Galeri Yazarlar
26.9.2017 - Salı

Arakan'da Cihad İlan Edildi

Okunma: 144054
ÖZEL HABER 12 Ekim 2016 15:45
Videoyu Aç Arakan'da Cihad İlan Edildi

Yıllardır Budist çetelerin ve Myammar Hükümetinin baskılarıyla zulüm gören Arakan müslümanlarından oluşan gençler silahlanarak dünyaya ''Arakan Cihadı'' nın Başladığını duyurdu.

Sitemiz'dede artık Arakan müslümanlarının sesini duyurmak için çektiği zulüm ve baskıları dünyanın dört bir yanındaki müslümanlara ulaştırmak için kategori olarak açıpda elimizden geldiği kadar haberlerini yaptığımız Rohingya müslüman'ları internette yayınladıkları videoyla artık silahlı direnişin başladığını dünyaya duyurdu.Myanmar hükümeti, Arakan(Rakhine) eyaletinde Rohingyalı gençlerden oluşan 200 kişilik bir grup, Myanmar hükümetinden kendileri için herhangi bir destek gelmeyeceğine inandıklarından dolayı kendi direnişlerini başlattı.

Videoda Arakanlı bir grup Müslüman gencin, ellerinde birkaç uzun namlulu silah ve sopalarla, silahlı direnişe geçmelerinin sebeplerini anlatıyor. Myanmar devletinin ve ve devlet destekli budist çetelerin zulmünün dayanılmaz hale geldiğini belirten gençler, yapacakları bir şey kalmadığını vurguluyorlar. 

10 Ekim tarihinde 6 saat içinde 9 Arakanlı 13 yaş altındaki çocuğun ordu askerlerince öldürülmesi sonrası bölgede gösteriler başlamıştı. Bu gösteriler sonucunda hükümetin baskısı dahada müslümanlar üzerinde artmıştı.
 

CİHAD İLANINDAN SONRA SALDIRILAR BAŞLADI

Arakan eyaletinde, üç polis merkezine düzenlenen saldırıda dokuz polis öldürüldü.

Yerel basın ise Müslüman gençlerin saldırılara başladığını ve ilk gelen bilgilere göre dört Budist çetecinin öldürüldüğünü duyurmakla yetindi. Bazı kaynaklar ise saldırılarda dokuz polisin öldürüldüğünü belirtmekle yetindi.

Rohingya Müslümanlarının, devlet memuru olma ve liseden sonra eğitime devam etme hakları yok. Rohingya Müslümanlarının vatandaşlık hakları yoktur ve devletin hiçbir imkanından faydalanamıyor.

Bölge halkı, 2012 yılından bu yana Budistler'in kendilerine uyguladığı ambargo sebebiyle vuku bulan ve büyümeye devam eden insani krize karşı uyarı verdi.

Arakan Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, bu iki Rohingyalı mahallesi 20'den fazla Budist mahallesi ile çevrili durumda ve Budist mahalleleri Myanmar Güvenlik Güçleri işbirliği ile 2 Rohingyalı köyüne sıkı bir şekilde ambargo uyguluyor.

Arakan (Rakhine) eyaletindeki Müslümanlarının bu gruplardan birisi olduğunu vurgulayan BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi Direktörü John Ging, 2012 yılında başlayan olaylar nedeniyle halen 120 bin Müslümanın evsiz konumunda olduğunu dile getirdi.

TEK SİLAHLA 10 SAVAŞÇI AKILLARA PATANİ'Yİ GETİRDİ

Videoda sadece birkaç uzun namlulu silahla görünen, geri kalan gençlerin elinde ise uzun sopaların bulunduğu Arakan direnişi, akla Patani'yi getirdi. 1980'li yıllarda, Tayland'ın güneyinde Malezya sınırında yer alan Patani Müslümanları, her 10 savaşçısına bir silahın düştüğü ve silahın sırayla kullanıldığı bir direnişi başlatmıştı.

Kaynak : ISLAH HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |