Video Foto Galeri Yazarlar
24.11.2017 - Cuma

Arakanlı Müslümanlar Hindistan Mülteci Kamplarında Zor Şartlar Altında Yaşıyor

Okunma: 2791
ARAKAN 25 Nisan 2017 14:57
Videoyu Aç Arakanlı Müslümanlar Hindistan Mülteci Kamplarında Zor Şartlar Altında Yaşıyor

Myanmar yetkilileri ve Budist çetelerin zulmünden kaçan Arakan Müslümanları, Hindistan mülteci kamplarında zor koşullarda yaşamaya çalışıyor..

Hayatta kalma mücadelesi ölümden kurtulmakla sınırlı kalan bir durum değil elbette. Aynı zamanda ölüm, yalnızca ruhun, bedenle ayrıldığı an da değildir her zaman.

Bazen vatanından ayrı kalmaktır, bazen de ailenden birinin ölümüne şahit olmak..

Arakanlı mülteci kardeşlerimiz şu günlerde bu üç ölümden yalnızca birini yaşamaktan kurtarabiliyorlar kendilerini.. Çoğunun aile fertleri gözlerinin önünde öldürüldü.. Kendileri de bunu yaşamamak için terk-i diyar eylediler. Şimdi ise ölümün başka yüzleriyle karşı karşıyalar.

Bir çoğumuzun alışkın olduğu ve bize oldukça aşağı seviyede gelen yaşam tarzı onlar için bir lüks. Bu zamana kadar hiç koltukta oturmamış, elektrik sobasının karşısında ısınmamış insanlar, bu tür eşyaları televizyonda bile görmediler çünkü Myanmar dilinde “Altın Diyarı” anlamına gelen ülke isminin yakınından bile geçmediler hiç.

Ancak şu sıralar kendi köylerinde sefasını sürdükleri lüks anlayışlarından bile oldukça uzaklar.

Kaçabildikleri ülkelerde buldukları imkanlarla yaşamaya çalışıyorlar. Onlar zaten hiçbir zaman rahatlığın anlamını öğrenmedikleri için bu şartları da içlerine sindire sindire yaşıyorlar ancak biz?

Bizler utanıyor muyuz kıyafet üzerine kıyafet satın alırken? Üç yıllık koltuk takımını değiştirirken, daha doğmamış bebeğimize en lüks odaları hazırlarken utanıyor muyuz?

Arakan Haber


Haber var islah eder, haber var ifsad eder