Video Foto Galeri Yazarlar
23.9.2017 - Cumartesi

Arakanlılar ailelerini almak için evlerine dönüyor

Okunma: 3531
ARAKAN 19 Şubat 2017 19:06
Videoyu Aç Arakanlılar ailelerini almak için evlerine dönüyor

Myanmar hükümetinin baskılarından kaçan Arakanlı Müslümanlar ailelerini alıp götürmek için geri dönmeye başladı

Myanmar'da maruz kaldıkları zulümden kaçarak Bangladeş'e giden yüzlerce Arakan Müslümanının ülkeye geri geldiği açıklandı.

Evlerine geri dönen Rohingya (Arakan)'lıların çoğunun geride bıraktıkları aile yakınları alıp Bangladeş'e göötürmek için geldikleri belirtildi.

Ekim ayından bu yana onbinlerce Rohingya, Myanmar asker ve polisinin zulmünden kurtulmak için batıdaki Rakhine bölgesindeki sınırdan Bangladeş'e kaçtı.

Kıyı kasabası Teknaf'da bulunan mülteci kampının lideri Dudu Mia, çoğunlukla genç erkekler olmak üzere yaklaşık bin Rohingya'nın daha önce geride kalan yaşlı aile üyelerini toplamak için evlerine geri döndüğünü söyledi.

Mia, AFP'ye verdiği demeçte, "Bu adamların birçoğu akrabalarını Bangladeş'e geri getirmek istiyorlar, dört aydır ebeveynleri ile konuşamıyorlar" dedi.

Geçen yıl İnsan Hakları İzleme Örgütü tarafından yayınlanan uydu görüntüsünde, Myanmar birliklerinin binlerce insanı yerinden eden Rohingya köylerini yakma operasyonlarını gösterdi.

Bangladeş'e kaçan Rohingya'nın çoğu şimdi Rakhine sınırında olan ve aynı zamanda ülkenin en büyük turistik beldesi olan Cox'un Bazar ilçesindeki mülteci kamplarında korkunç koşullarda yaşıyor.

Kaynak : Dünyabülteni

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |