Video Foto Galeri Yazarlar
25.5.2019 - Cumartesi

Arap Koalisyonu Sana Uluslararası Havalimanı’nda Husilere ait İHA’yı imha etti

Okunma: 410
İRAN 19 Aralık 2018 23:22
Videoyu Aç Arap Koalisyonu Sana Uluslararası Havalimanı’nda Husilere ait İHA’yı imha etti

Yemen’deki Arap Koalisyon güçleri, terör eylemi gerçekleştireceğinden şüphelenilen bir insansız hava aracı (İHA) ve fırlatma rampasını Sana Uluslararası Havalimanı’nda imha etti.

Söz konusu operasyonun, uluslararası insancıl hukuk ile uyumlu olduğunu ve gerekli tüm tedbirlerin alındığını bildiren koalisyon, darbeci Husi milislerin Sana Uluslararası Havalimanı’nı uluslararası insancıl hukuku ihlal eden askeri kışlalar olarak kullandığını ifade etti.

Koalisyon ayrıca, Birleşmiş Milletler’in (BM) ateşkesi denetlemesi ve Husilerin ‘ihlallerini’ durdurmada gecikme yaşaması halinde, ülkenin batısındaki Hudeyde’de yürürlüğe giren ateşkes anlaşmasının çöküşüne karşı da uyarıda bulundu.

Arap Koalisyonu’ndan bir kaynak, Husi milislerin, ateşkesin pazartesi gecesi yürürlüğe girmesinden bu yana anlaşmayı 21 kez bozduklarını söyleyerek, “Sahada, anlaşmayı görmezden geldiklerine ilişkin işaretler var” dedi.

Kaynak, bu ihlallerin durdurulması ve BM’nin çalışmalara başlamasında gecikme olması halinde anlaşmanın başarısız olacağı konusunda uyardı. Ateşkes anlaşması, pazartesi gecesi Hudeyde’de yürürlüğe girdi, ancak bunun ardından saatlerce süren çatışmalar yaşandı.
Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder