Video Foto Galeri Yazarlar
21.7.2019 - Pazar

Askerler Çeçenya’da sivillere ateş açtı

Okunma: 5174
KAFKASYA 15 Temmuz 2016 07:52
Videoyu Aç Askerler Çeçenya’da sivillere ateş açtı

Çeçenya’nın Vedeno bölgesinde, İçişleri Bakanlığı İçişleri ordusu askerleri çobanlara, silahlı örgüt üyesi olduklarını düşünerek ateş açtı.

KahveKitap

Ateş açılan çobanlardan birinin konu hakkında yaptığı açıklama videosu sosyal medya üzerinden paylaşıldı. Çobanın ifadesine göre, federal askerler “hiçbir uyarıda bulunmadan ateş açtılar”.

Yerli vatandaş, “Küra’ya anında isabet etti ve düştü, onunla birlikte biz de düştük. Bize makineli tüfekle ateş açtılar. Hepimiz onlara ‘Ateş etmeyin! Biz siviliz!’ diye bağırdık. Bir süre sonra bize ellerimizi yukarı kaldırmamızı ve onlara doğru gitmemizi emrettiler. Bizi yakaladılar. Yaralıya koştular. Biz onlara, çoban olduğumuzu açıklamaya çalıştık ve ancak ondan sonra anladılar ve helikopter çağırdılar” dedi.

“Yaralanan kişinin durumu ciddi idi, kanama karnındaydı” diyen çoban “Askerler koşturmaya başladı ve onların panik içinde olduğu görülüyordu. Bizim başımıza çuval geçirdiler ve bir yere götürdüler. Daha sonra ‘Yerliler geliyor, onların gelmesine izin vermeyin’ denildiğini duyduk. Açıkça ifade etmek gerekirse, biz daha kötüsüne hazırdık ve akrabalarımız askerlerin tüm engellemelerine rağmen bize ulaşmasaydı sonrası ne olurdu bilinmez. Daha sonra Vedeno’ya geldik ve yaşanan her şeyi anlattık ve yazılı olarak ifade verdik” dedi.

Life’nin Çeçenya güvenlik organları kaynaklarına dayanarak bildirdiğine göre, üç köylü “sırt çantaları ve silahlarıyla” Vedeno bölgesindeki Dotshutor köyü yakınlarındaki ormanlık alanda avlanıyordu.

Life haber ajansı, “O üç kişi orada, Kemerovski bölgesinden görevli olarak gelen askerlere doğru yöneldi. Askerler de onların silahlı örgüt üyesi olduğunu düşündü ve ateş açmaya başladı” diyor.

Kavpolit’in verdiği bilgilere göre, yaralanan vatandaş 47 yaşındaki K. Şirvaniyev idi. Olaydan sonra askerlerin helikopter çağırdı ve yaralının ‘Kuzey’ askeri hastanesine ulaştırılarak ameliyat edildiği açıklandı.

Kaynak : Ajans Kafkas

Haber var islah eder, haber var ifsad eder