Video Foto Galeri Yazarlar
25.9.2017 - Pazartesi

Astana Görüşmeleri Gergin Başladı

Okunma: 4403
SURİYE 23 Ocak 2017 16:46
Videoyu Aç Astana Görüşmeleri Gergin Başladı

Muhalifler'den bir grubun temsil edildiği Astana toplantısı gergin başladı. Muhammed Alluş ve ekibi, Esed Rejimiyle yüz, yüze görüşmeyi red etti. Toplantıya öncü Muhalif grupların hiçbirisi katılmadı.

Suriye'de ateşkesin sağlanması amacıyla Astana görüşmeleri başladı. Görüşmelerde Rejim karşıtı Muhalifleri Muhammed Alluş ve ekibi temsil ederken, sahanın önde gelen gruplarından Ahraruş Şam, Şamın Fethi Cephesi, Nurettin Zengi Tugayları, Türkistan İslam Cemaati, Şukuruş Şam, İdlib Ordusu gibi önde gelen yapıların hiçbiri toplantıya katılmadı ve samimi bulmadıklarını açıkladılar. Toplantıya katılan gruplar ve temsilcileri şu şekilde;

AFP'nin haberine göre, Suriyeli muhalifler, ilk oturumda Esad rejiminin Astana'ya gönderdiği heyetle yüz yüze görüşmeyi reddetti.

Açıklamayı, görüşmelere katılacak olan Suriye muhalefeti heyetinin sözcüsü Yahya el Aridi yaptı.

Daha önce de Reuters'a konuşan Aridi, Suriye'de barışın sağlanması için bugün Astana'da başlayacak olan müzakerelerde sadece ateşkesi daha sağlam temellere oturtmanın ve insani konuların görüşüleceğini belirtmişti.

Aridi, "Siyasi görüşmelere girmeyeceğiz, tek konu ateşkese riayet ve kuşatma altındaki Suriyelilerin acılarının hafifletilmesi ile alıkonulanların serbest bırakılması ve insani yardım ulaştırılması" dedi. Aridi, "Dikkatin bu konulara yoğunlaşmasını önlemek Suriye rejiminin çıkarına. Suriye rejimi Astana'daki varlığımızın teslim olmak olduğunu düşünüyorsa bu bir aldanmadır" diye konuştu.


Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |