Video Foto Galeri Yazarlar
23.4.2019 - Salı

Avrupa Birliği ortak ajan okulu kuracak: Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi öncülük edecek!

Okunma: 409
DÜNYA 24 Kasım 2018 23:00
Videoyu Aç Avrupa Birliği ortak ajan okulu kuracak: Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi öncülük edecek!

AB üye ülkelerinin kurulması için anlaştığı istihbarat okulu projesine Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi öncülük edecek.

Avrupa Birliği (AB) ajan yetiştirmek için istihbarat okulu açma konusunda üye ülkelerle anlaştı. İstihbarat akademisinin öncülüğünü Yunanistan ve Kıbrıs Rum kesimi üstlenecek.

Euronews'in haberine göre Danimarka, Malta ve İngiltere hariç 25 AB ülkesinin savunma bakanları Kalıcı İşbirliği Yapısı (PESCO) anlaşması çerçevesinde 19 Kasım tarihinde 17 yeni projeyi kabul etti. Bu projelerden birisi de elektronik savaş özellikleri geliştirilmiş ajanlar yetiştirmek için okul açmak oldu. Okulun öncülüğünü Yunanistan ile Kıbrıs Rum Kesimi'nin yapacağı bildirildi.

NATO'nun destekleyeceği okulda AB üyesi ülkelerden gelen ajanlara eğitim verilecek.

Bazı medyalarda daha önce birlik içinde istihbarat iş birliğinin derinleştirilmesi çabalarının Birleşik Krallık tarafından engellendiği hatırlatıldı. Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, Yeni Zelanda ve Avusturalya ile yürüttüğü Beş Göz projesine rakip olarak değerlendiren Birleşik Krallık'ın bu çalışmaları önlediği, Brexit kararı ile birlikte AB'nin ortak istihbarat servisi kurma girişimlerine yaptığı engelin de ortadan kalkmış olduğu ifade edildi.


Haber var islah eder, haber var ifsad eder