Video Foto Galeri Yazarlar
25.8.2019 - Pazar

Avrupa'da laiklik gereği başörtüsü yasağına yeşil ışık

Okunma: 1810
GÜNDEM 1 Haziran 2016 00:49
Videoyu Aç Avrupa'da laiklik gereği başörtüsü yasağına yeşil ışık

Avrupa Adalet Divanı'na sunulan bir bilirkişi raporunda işyeri sahiplerinin çalışanlarına başörtüsünü yasaklayabileceği savunuldu

KahveKitap

Avrupa Adalet Divanı'nda görülen bir davada görüşüne başvurulan bilirkişi heyeti, iş yerinde başörtüsü yasağının belirli şartlar altında uygulanabileceğini savundu.

DW'de yer alan habere göre Avrupa Adalet Divanı Genel Savcısı Juliane Kokott, Divan'a sunulan karar tavsiyesi niteliğindeki bilirkişi raporunda, 'işverenin gözle görülür siyasi, felsefi ya da dini işaretleri genel olarak yasaklamış olması durumunda başörtüsü yasağı için gerekçenin oluşmuş olabileceği' sonucuna ulaştıklarını belirtti.

Bu durumda kişinin dininden dolayı doğrudan bir ayrımcılığın söz konusu olmadığını kaydeden Kokott, ancak yasağın dinlere karşı önyargılar ve klişelere dayanamayacağını vurguladı.

Belçika'da resepsiyonda çalışan Müslüman bir kadın, işe artık başörtülü gelmek istediğini bildirdiğinde işine son verilmiş, Belçika Yüksek Mahkemesi hakimleri konunun AB'deki ayrımcılık yasağı açısından aydınlatılması için Avrupa Adalet Divanı'na başvurmuştu.

Avrupa Adalet Divanı'nın kararının birkaç ay içinde çıkması bekleniyor. Avrupa Adalet Divanı hakimleri genelde, kendilerine sunulan bilirkişi raporu doğrultusunda hareket ediyor.Haber var islah eder, haber var ifsad eder