Video Foto Galeri Yazarlar
24.9.2017 - Pazar

Avrupa halkı: Müslüman mülteci istemiyoruz

Okunma: 1354
GÜNDEM 23 Eylül 2016 11:12
Videoyu Aç Avrupa halkı: Müslüman mülteci istemiyoruz

En büyük insani krizlerden birinin yaşandığı son yıllarda, Avrupa ülkeleri mültecilere karşı büründükleri çirkin tavrın esas sebebini açıkça söylemekten çekinmiyor.

İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en büyük mülteci krizi yaşanıyor. Dünya üzerinde çoğunluğunu Suriyelilerin oluşturduğu 63 milyon mülteci var. Yarısından fazlasını çocukların oluşturduğu sığınmacılara karşı, insanlık bir sınav veriyor. Avrupa ülkelerinin görmezden geldiği bu krizde, artık Avrupa halkları da liderler gibi, görüşlerini açıkça söylemekten çekinmiyor.
 

İsviçre'de yapılan bir araştırma, Avrupa halklarının mültecilere karşı çirkin tavrının altında din etkeninin olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmaya göre, Avrupa halkı, "Müslüman istemiyoruz, Hristiyan ise olabilir" diyor.

Bu da halkların son dönemde din üzerinden yaptığı ırkçılığı ve ayrımcılığı gözler önüne seriyor.

Zürih Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, Avrupalıların sığınmacıları eğitim düzeyi yüksek ise, ya da Hristiyanlarsa daha kolay kabul ettiğini ortaya koydu. Zürih Üniversitesi ile Stanford Üniversitesi tarafından15 ülkeden 18 bin kişinin katılımıyla yapılan bir araştırmaya göre, Avrupalılar için sığınmacıların hepsi aynı değil. Araştırmada hayali 180 bin sığınmacı profili oluşturuldu. Katılımcılardan sığınmacıların cinsiyet, yaş, etnik köken, mesleki durum, din, dil becerisi, göç nedeni ve tehlike potansiyeli gibi etkenlere göre değerlendirilmesi ve hangilerinin ülkelerine daha uygun olduğu soruldu.

'Genç ve eğitimli' sığınmacıları alıyorlar

Welt Onlinede yer alan habere göre, Avrupalılar genelde sığınmacıları genç ve iyi eğitimli ise daha kolay kabul ediyor. Özellikle doktor ve öğretmenler eğitimsiz sığınmacılara göre tercih ediliyor. Avrupalıların sığınmacıları kabul etmesinde sadece ekonomik kaygılar etkili olmuyor. Dini unsurlar da Avrupalılar için önemli bir etken. Bir kişinin işkence görmesi, onun Avrupalılar gözünde kabul edilme oranını yüzde 11 artırıyor. Etnik, politik ya da dini yönden baskı altındaki kişiler, ekonomik nedenlerle sığınma arayışında olanlara tercih ediliyor.

Müslümanları kesinlikle almıyorlar

Avrupalılar için sığınma arayan bir kişinin dini de oldukça önemli. Araştırma sonuçlarına göre, araştırmanın yapıldığı 15 ülkenin tamamında, Müslüman sığınmacılar tercih edilmiyor. Hristiyanlar agnostiklere, her ikisi de Müslümanlara göre daha çok tercih ediliyor. Araştırmaya göre bazı sığınmacıların tercih edilmemesine rağmen, Avrupalılar geçerli bir nedeni olan sığınmacıları ülkelerinde kabul etmeye de hazırlar.
Kaynak : yeni şafak

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |