Video Foto Galeri Yazarlar
20.8.2019 - Salı

Avrupa kavurucu sıcaklarla boğuşuyor: 2 ölü

Okunma: 703
DÜNYA 28 Haziran 2019 22:28
Videoyu Aç Avrupa kavurucu sıcaklarla boğuşuyor: 2 ölü

Avrupa’yı kasıp kavuran aşırı sıcaklar, İtalya ve İspanya’da birer kişinin ölmesine sebep olurken, Katalonya’da orman yangınları hayatı olumsuz etkiliyor. Fransa’da sıcaklık 45 dereceye ulaşırken, sıcaktan bunalan çok sayıda kişi kendini serin sulara bıraktı.

KahveKitap
Avrupa dün en yüksek sıcaklık derecesine ulaşırken, Çek Cumhuriyeti’nde hava sıcaklığı 38.9, Almanya’da 38.6, Polonya’da 38.2 ve Güney Fransa’da 43.5’i gördü.

Fransız meteoroloji uzmanları, ülkede eşi görülmemiş hava sıcaklığının 45 dereceye ulaştığını tahmin ediyor. Fransa Meteoroloji Enstitüsünden verilen bilgilere göre, aşırı sıcak nedeniyle ülkenin güneyindeki 4 ilde kırmızı alarm durumuna geçildiği duyuruldu.

Fransa’yı, 2003 yılında 15 bin insanın hayatına etki eden aşırı sıcaklar endişesi sardı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise konu ile ilgili açıklamasında, ülkesini saran olağandışı sıcak hava dalgalarının küresel ısınmanın etkisi olduğunu ifade etti.

Tokyo’dan açıklama yapan Macron, “Kendimizi, çalışma şeklimizi ve evleri inşa etme biçimimizi değiştirmek zorunda kalacağız” açıklaması yaparak, değişen hava koşullarına bağlı olarak toplumun uygulamalarına uyum sağlama ihtiyacına atıfta bulundu.

Fransa Sağlık Bakanı Agnes Buzyn, aşırı sıcaklar sebebi ile okul gezi programlarının iptal edilebileceğini belirtti.

Yaşlılar, sıcaklıkların 45 derecenin üstüne çıkması durumunda sabah saat 8’den önce alışveriş yapmaya çıkacaklarını ifade ederken, şapka ve gözlüğü ile yürüyen 80 yaşındaki Suzette Alagher bir mağazanın açılışına güçlükle gittiğini söyledi. Sıcağıkta alışverişini yaptıktan sonra eve gittiğini söyleyen yaşlı kadın pencereleri kapatıp klimayı çalıştırarak evde kaldığını belirtti.

Son günlerde sıcaklık derecesinin 40’ın üzerine çıktığı İspanya’da güneş çarpması sonucu 17 yaşındaki bir çocuk öldü.

İspanya’da 50 kentin 34’ünde yangın alarmı verilirken, Katalonya’da aşırı sıcaklık sebebi ile çıkan yangında 6 bin 500 hektarlık alan yok oldu.

İtfaiyecilerden yapılan açıklamada çıkan yangın ile mücadele etmek için 400 görevlinin çalıştığı ve sabah saatlerinden gece yarısına kadar söndürme çalışmalarının devam ettiği belirtildi. İtfaiye ekiplerine uçak ve helikopterler de destek verdi.

Katalonya Belediyeler Derneği (AMI) Başkanı Miquel Buch, sıcaklığın yüksek noktalara ulaşacağı konusunda uyarıda bulunarak dikkat ve özen gösterilmesi gerektiğinin altını çizdi.

İtalya’da da sıcaklıkların 40 dereceyi aşması beklenirken dün Milano’da bir adam sıcak çarpması sonucu öldü.
Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder