Video Foto Galeri Yazarlar
24.3.2018 - Cumartesi

Avrupadaki üyelerine: Bıçaklarınızı alın, yalnız kurt olun!

Okunma: 3649
GÜNDEM 20 Ağustos 2017 10:19
Videoyu Aç Avrupadaki üyelerine: Bıçaklarınızı alın, yalnız kurt olun!

İŞİD'İN Avrupa'da yaygınlaşan bıçaklı saldırıları, dikkatlerin terör örgütünün yayın organından verdiği mesajlara çevrilmesine neden oldu.

İŞİD, Barcelona’da ve son 2 günde 3 ayrı Avrupa kentinde yaşanan bıçaklı saldırıların emrini internet üzerinden 11 dilde yayınlanan “Rumiyah” adlı dergiyle verdi. Habertürk'ten Neşet Dişkaya'nın haberine göre; derginin son sayılarında Barcelona’nın fotoğrafları yer alırken, 3 ülkedeki bıçaklı saldırı öncesinde örgüt, “O bıçağı alın, yalnız kurt olun” şeklinde mesaj yayınladı. O mesajın ardından da Rusya, Almanya ve son olarak Finlandiya’nın 2 kentinde bıçaklı terör saldırıları yaşandı. Barcelona kentinde, bir teröristin kullandığı minibüsü turistik bir merkez olan ve geniş yürüme alanıyla bilinen La Rambla’da kalabalığın üzerine sürmesi sonucu 13 kişi ölmüş, 15’i ağır olmak üzere 100’den fazla kişi de yaralanmıştı. Olaydan sonra saldırgan kaçarken, İŞİD Barcelona saldırısını üstlendi.

Bu saldırının hemen ardından son 2 günde ise Almanya, Finlandiya ve Rusya’da arka arkaya bıçaklı saldırılar düzenlendi. Saldırılarda onlarca kişi yaralandı. İŞİD'in İspanya’daki saldırının talimatını ise kendi yayın organı olan ve bugüne kadar 12 sayısı çıkan Rumiyah Dergisi’nde verdiği tespit edildi. Derginin son dönemdeki sayılarında İspanya resimlerini yayınlayan örgütün, elemanlarına saldırı talimatları verdiği, derginin daha önceki sayılarında da çok sayıda kişinin ve ülkenin resimlerine yer verildiği görülüyor.

Rumıyah Dergisi’nin 9. sayısında İspanya’nın Endülüs bölgesindeki Granada kentinde bulunan El Hamra Sarayı’nın fotoğrafları yer almış, “El Hamra Müslümanların Endülüs’teki kalesi, Müslümanlar bölündükten sonra kâfirlerin eline geçti” denilmişti.

‘YALNIZ KURT OLUN’

İspanya’daki saldırının ardından Almanya, Finlandiya ve Rusya’da arka arkaya yaşanan bıçaklı saldırılarda da İŞİD izi bulunduğu belirtiliyor. İŞİD'in Suriye’de koalisyon güçleri karşısında büyük kayıplar vermesinden sonra Avrupa’daki örgüt üyelerine internet üzerinden “O bıçağınızı alın, yalnız kurt olun” çağrısında bulunduğu, örgütün yayın organları ve internet üzerinden elemanlarına mesaj göndermesiyle İŞİD üyelerinin saldırılar düzenlediği vurgulanıyor.

Her sayısında elemanlarına gizli mesajlarla saldırı talimatları veren Rumiyah Dergisi’nin 9. sayısında, Ayetullah Humeyni’nin türbesinin de resmi yayımlanmıştı. Ardından Humeyni’nin türbesi ve Tahran’da meclis binasına İŞİD'lilerce saldırı düzenlenmiş, toplam 12 kişi ölmüştü.

 


Haber var islah eder, haber var ifsad eder