Video Foto Galeri Yazarlar
18.7.2019 - Perşembe

Avustralya, BM Göç Anlaşması’nı imzalamayı reddetti

Okunma: 480
DÜNYA 21 Kasım 2018 11:15
Videoyu Aç Avustralya, BM Göç Anlaşması’nı imzalamayı reddetti

Avustralya, Aralık ayında Fas’ta düzenlenecek olan uluslararası konferansta BM üyesi ülkeler tarafından imzalanması beklenen Küresel Göç Sözleşmesi’ne katılmayacağını açıklayan ülkelerin yer aldığı uzun listeye dahil oldu.

KahveKitap

Başbakan Scott Morrison, İçişleri Bakanı Peter Dutton ve Dışişleri Bakanı Marise Payne tarafından yapılan ortak bildiride, ‘Avustralya’ya yasadışı girişi teşvik etme riski’ taşıdığı için BM Göç Anlaşması’nın imzalanmayacağı duyuruldu.

Açıklamada, “Sözleşme, Avustralya’ya yasadışı yollardan giren insanlarla, özellikle refah ve diğer imkanlardan istifade etmek amacıyla doğrudan gelenleri yeterince ayırt edememektedir” ifadesi yer aldı.

Küresel Göç Sözleşmesi, birçok Batılı ülkede, özellikle de muhafazakâr hükümetler tarafından yönetilen ülkelerde tartışmalı hale geldi. Polonya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Hırvatistan, Macaristan, Bulgaristan, Estonya, İsrail ve ABD söz konusu sözleşmeyi imzalamayacaklarını belirtti.

Sözleşmeyi eleştirenler, bağlayıcı olmayan sözleşmenin, insani bir hak olarak ekonomik motivasyonlara dayanan göçü yücelttiğini söylerken, destekçileri ise uluslararası göç akışının yönetimi ve insan haklarının korunmasını geliştireceğini savunuyor.

Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder