Video Foto Galeri Yazarlar
10.12.2018 - Pazartesi

Avusturya'da Rusya için casusluk yaptığı belirlenen emekli albay yakalandı

Okunma: 371
DÜNYA 9 Kasım 2018 12:35
Videoyu Aç Avusturya'da Rusya için casusluk yaptığı belirlenen emekli albay yakalandı

Avusturya Savunma Bakanlığı, 1990’lı yıllardan beri Rusya için casusluk yaptığı açığa çıkan, Avusturya ordusundaki bir emekli albay hakkında dava açıldığını duyurdu.

NisaButikAdana

Avusturya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Michael Bauer, konu hakkında Twitter'da yaptığı açıklamada, "Askeri İşbirliği Bürosu, uluslararası işbirliği yoluyla, bir casusluk vakası ortaya çıkardı. Avusturya ordusunun emekli subayı 1990'lı yıllardan beri casusluk yaptı ve verileri Rusya'ya transfer etti. Kendisi hakkında dava açıldı." ifadelerini kullandı.

Kronen Zeitung gazetesinde çıkan habere göre, Albayın 90’lı yıllardan beri Avusturyalı hava kuvvetleri, topçu sistemleri, göç krizi ve bir dizi üst düzey askeri personel hakkında detaylı bilgi topluyor ve iki haftada bir 'Yuriy' adında bir kişi ile temasa geçerek ona bilgileri iletiyor ve ondan yeni görevler alıyordu. Salzburg şehrinde yaşayan 70 yaşındaki albayın casusluk için Rusya'dan 300 bin euro aldığı ileri sürüldü.

"AVRUPA'DA RUS CASUSLUĞU KABUL EDİLEMEZ"

Başbakan Sebastian Kurz bu sabah yaptığı açıklamada, Rusya adına yıllardır casusluk yapma şüphesiyle bir emekli albayın tutuklandığını doğrulayarak, “Bu şüphe doğrulanırsa, Hollanda'da veya Avusturya'da meydana gelen bu tür olaylar, Rusya ve Avrupa Birliği arasındaki ilişkileri iyileştirmeyecek. Avrupa’da Rus casusluğu kabul edilemez, bu tür eylemler kınanmalı.” diye konuştu.

Kurz ayrıca, Avusturya Dışişleri Bakanı’nın Moskova'ya planladığı ziyareti iptal ettiğini duyurdu.

Kaynak : qha

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana