Video Foto Galeri Yazarlar
18.10.2017 - Çarşamba

Ayetullah Subhi el Tufeyli İran kaybetmeye mahkum

Okunma: 6097
GÜNDEM 3 Ocak 2017 12:51
Videoyu Aç Ayetullah Subhi el Tufeyli İran kaybetmeye mahkum

Hizbullah’ın ilk genel sekreteri Ayetullah Subhi el Tufeyli, İran’ın mezhepçi yaklaşımıyla Ortadoğu’yu yangına çevirdiğini söyledi.

Hizbullah'ın ilk genel sekreteri Lübnanlı Şii din adamı Ayetullah Subhi el Tufeyli, Gerçek Hayat'a konuştu. Devrim günlerinde İran'da en ön saflarda mücadele eden Tufeyli, devrimin İslam ümmeti için yapıldığına inanıyor. Tufeyli o günlere ilişkin, “Büyük bir hayali gerçekleştirmiştik. Devrimin liderinden bilhassa aslolan Muhammedî İslam'a dair kelimeler işitiyorduk. Duyduklarımız bize bunun bir mezhep değil İslam devrimi olduğunu söylüyordu. Tıpkı Hz. Peygamber (sav) devrinde olduğu gibi. Lider, İslam vahdetinden, Müslümanların birliğinden bahsediyordu. Filistin'i kurtaracak 20 milyonluk bir ordudan... Küresel istikbarla, emperyalizm ile hesaplaşmaktan söz ediyordu” ifadelerini kullandı.

DAHA FAZLA DAYANAMADIM

İsrail işgali altındaki Lübnan'ı kurtarma parolasıyla işe girişen Hizbullah'ın gittikçe kendi gerçeğinden kopması ve tamamen İran'ın ulusal menfaatlerine uygun bir rotaya oturmasına ilk itiraz eden isim olan Subhi el Tufeyli o günleri anlattı: “Lübnan üzerinde bazı “kayyum” tipler zuhur etmeye başladı Tahran'da. Ve bunların yanı başında Lübnan'a atanmış İranlı nevzuhur müsteşarlar. Ülkeye geldiklerinde baktık ki bunların gündemleri başka, bizim düşmandan kurtuluşumuzla filan pek ilgilenmiyorlar. Bir de fena halde buyurgan tipler. Lübnan'da iç savaşın tarafı olmaya, sebepsiz yere bütün gruplara savaş açmaya başladılar. Onlarla ilişkilerim iyice gerilmeye başlamıştı. Ben de daha fazla dayanamadım, Hizbullah'tan ayrılmak durumunda kaldım.”

İRAN HAÇLILARA HİZMET EDİYOR

İran'ın mezhepçi yaklaşımının Ortadoğu'yu yangına çevirdiğini söyleyen Tufeyli, ABD'nin tuzağına düşen İran'ın bu ihanetten kazanç hesabı yapsa da kaybetmeye mahkûm olduğunu söyledi. Haçlıların ve Siyonistlerin lehine ilerleyen bu sürecin İran'ı İslam ümmetinden gittikçe uzaklaştırdığı inancında olan Tufeyli sözlerini şöyle sürdürdü: “İran, Batı'nın Müslümanlar aleyhine yürüttüğü operasyondan istifade etme eğiliminde. Bu şekilde kendine bir nüfuz alanı oluşturacağı zannıyla hareket ediyor. İslam dünyasında tek kalacağı, kendi dışında bir egemen güç bırakılmayacağı fikrinde. Bu, Allah'tan korkmayanların taşıyacağı bir düşüncedir. Ancak gerçek düşmanını göremeyenler böyle aptalca düşünebilir. Aslında yaptığı İslam düşmanı Haçlı ve Siyonistlerin hain planlarına dâhil olmaktır, başka şey değil.”

Kaynak : Timetürk

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |