Video Foto Galeri Yazarlar
18.10.2019 - Cuma

BAE, Sudan Merkez Bankasını Fonluyor

Okunma: 287
GÜNDEM 29 Nisan 2019 11:26
Videoyu Aç BAE, Sudan Merkez Bankasını Fonluyor

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Abu Dabi Kalkınma Fonu (ADFD) dün, Sudan Merkez Bankası (CBOS) ile bankanın parasal istikrarını desteklemek amacıyla 250 milyon dolar yatırmak için anlaşma imzaladıklarını açıkladı.

KahveKitap
Söz konusu mevduat desteği, Suudi Arabistan ve BAE’nin geçtiğimiz hafta ülkenin ekonomisini desteklemek ve halkın temel ihtiyaçlarını karşılamak için Sudan'a yaptığı 3 milyar dolarlık desteğin bir parçası.

Anlaşma, ADFD Genel Müdürü Muhammed es-Suveydi ve CBOS Mali Piyasalar Genel Müdürü Amina Mirgani tarafından imzalandı. ADFD Genel Müdürü Suveydi yaptığı açıklamada, “Anlaşma, Abu Dabi Emiri Halife bin Zayid Al Nehyan ve BAE Silahlı Kuvvetler Başkomutan Yardımcısı Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nehyan’ın direktifleri ve BAE yönetiminin Sudan ekonomisini destekleme ve finansal istikrarını sürdürme isteği doğrultusunda gerçekleşti” dedi.
BAE ile Sudan arasındaki ilişkilerin, kardeş ülkeler arasındaki kardeşlik ilişkileri için bir model olduğunu ifade eden Suveydi, ADFD’nin, 30 yılı aşkın bir süre önce başlattığı Sudan'da kapsamlı bir gelişim sağlama sürecine devam ederek bu ilişkileri güçlendirmeye ve desteklemeye istekli olduğunu belirtti. Suveydi, ADFD’nin Sudan halkını doğrudan etkileyen ve ülkedeki ekonomik büyümeyi hızlandıran birçok stratejik projeyi finanse ettiğini de sözlerine ekledi.

Öte yandan anlaşmaya ilişkin değerlendirmede bulunan CBOS Mali Piyasalar Genel Müdürü Mirgani, BAE'nin Sudan'ın ekonomisini geliştirmesinin yanı sıra mali ve ekonomik zorlukların üstesinden gelmesine yardımcı olmak için kaydettiği çabaları takdir ettiğini vurgulayarak BAE yönetiminin Sudan halkına verdiği desteğe övgüde bulundu.

ADFD'nin böyle bir dönemde Sudan Merkez Bankası’na para yatırarak gösterdiği işbirliği için teşekkürlerini ifade eden Mirgani, ülkesinin para ve finansal istikrarını güçlendirmek için çalışacağını, Sudan para biriminin üzerindeki baskıları hafifleteceğini ve döviz kurunda daha fazla istikrar elde etmesi için çabalayacağını belirtti.

ADFD, Ocak 2017’de CBOS ile bankaya yatırılmak üzere 400 milyon dolarlık bir anlaşma imzalamıştı. 1976'dan bu yana Sudan'daki kalkınma faaliyetlerine destek veren ADFD, Sudan'da sanayi, enerji, ulaştırma, haberleşme, su, sulama ve diğer önemli stratejik sektörlerde birçok kalkınma projesini finanse etti.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Haber var islah eder, haber var ifsad eder