Video Foto Galeri Yazarlar
21.9.2017 - Perşembe

Bağdadi öldüyse IŞİD Lideri kim olacak

Okunma: 6083
IRAK 24 Haziran 2017 17:57
Videoyu Aç Bağdadi öldüyse IŞİD Lideri kim olacak

IŞİD Lideri Ebubekir El Bağdadi’nin öldürüldüğü yönünde önemli iddialar var. ‘İstihbarat Savaşları’ olarak adlandırılan günümüz Batı – İslam çatışmasında benzer birçok haber defalarca yayınlansa da bu kez iddialar daha ciddi görünüyor.

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ 

Reuters'in haberine göre Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın yapılan açıklamada, IŞİD lideri Ebu Bekr el-Bağdadi'nin yüksek ihtimalle hayatını kaybettiği belirtildi. 

Rusya Dışişleri Bakan yardımcısı Oleg Syromolotov El-Bağdadi'nin Mayıs ayının sonlarında Rakka kentinin güney bölümünde IŞİD askerlerinin bulunduğu bölgeye Rus Hava Kuvvetleri tarafından düzenlenen hava saldırısında yüksek ihtimalle öldüğünü belirtti. Ayrıca Syromolotov, El-Bağdadi'nin ölümüyle ilgili bilgilerin çeşitli kanallar yoluyla doğrulandığını da ekledi. 

Bakan yardımcısı, El-Bağdadi'nin ölümüyle birlikte muhtemelen aşırılık yanlılarının dağılacağını ve IŞİD'ın yenilmesinin kolay bir topluluk haline gelebileceğini belirtti. 

Geçtiğimiz hafta Moskova'nın IŞİD lideri El-Bağdadi'nin öldüğünü haberlerine karşılık ABD ve İran yönetimleri bu bilgilere kuşkuyla yaklaşmış ve açıklama beklemişlerdi. 

IŞİD Lideri Ebubekir El Bağdadi eğer hayatını kaybederse yerine geçecek kişi kim olacak?

IŞİD'te isim olarak ön plana çıkan 2 kişiden birisi geçtiğimiz yıllarda hayatını kaybetmiş (Ebu Muhammed el-Adnani), ötekisininse (Ebubekir el Bağdadi) henüz yaşadığı net olarak belli değil.

Liderliği alması beklenen iki kişiden birinin Bağdadi’nin şu anki yardımcılarından İyad El Ubeydi veya Ayad El Cumeyli olması tahmin ediliyor.


Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |