Video Foto Galeri Yazarlar
16.10.2019 - Çarşamba

Bağdat’ta ABD İHA’sı düştü

Okunma: 988
IRAK 10 Ağustos 2019 12:19
Videoyu Aç Bağdat’ta ABD İHA’sı düştü

Iraklı bir yetkili, başkent Bağdat’ın kuzeybatısındaki Rıdvaniyye bölgesinde ABD’ye ait 'casus' insansız hava aracının (İHA) düşürüldüğü yönündeki iddiaları doğruladı.

KahveKitap
Iraklı kaynaklar ve İran’a yakınlığıyla bilinen haber ajansları, dün, ABD’ye ait casus İHA’nın Uluslararası Bağdat Havalimanı yakınlarında bulunan Rıdvaniyye bölgesinde bir çiftlikte düşürüldüğünü iddia etmişti.

Olayla ilgili doğrudan bilgisi olan Iraklı bir kaynak, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, bahsi geçen İHA’nın ABD’ye ait olduğunu teyit etti.

İsminin açıklanmasını istemeyen kaynak, füze yüklü İHA’nın geçtiğimiz salı günü düşürüldüğünü belirtti.

İHA’nın saldırı düzenlediği gerekçesiyle düşürüldüğü iddiasına yanıt veren kaynak, “Saldırı gerçekleştirmesi nedeniyle düşürülmüş olma ihtimali zayıf. Muhtemelen yaşanan teknik bir arızadan dolayı düştü” dedi.

IŞİD Karşıtı Uluslararası Koalisyon Sözcüsü Albay John Dorrian ise dünkü açıklamasında “Uluslararası Koalisyon Hava Kuvvetleri'ne ait bir İHA mekanik arıza nedeniyle Çarşamba günü Bağdat’a planlanmayan bir iniş yaptı. İHA güvenli bir şekilde indi ve Irak güvenlik güçleri tarafından başarıyla kurtarıldı. İniş veya kurtarma işlemi sırasında hiç kimse ve hiçbir mülk zarar görmedi” ifadelerini kullandı.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Haber var islah eder, haber var ifsad eder