Video Foto Galeri Yazarlar
20.2.2020 - Perşembe

Başbakan Yıldırım; Afganistan'ın %60'ını Taliban'a kaptıran hükümete 'kararlı' dedi

AFGANİSTAN 9 Nisan 2018 14:35
Videoyu Aç Başbakan Yıldırım; Afganistan'ın %60'ını Taliban'a kaptıran hükümete 'kararlı' dedi

Başbakan Binalı Yıldırım Afganistan ziyaretinde ülkenin %60'ını Taliban kontrolüne kaptıran hükümete 'kararlı bir mücadele yürütüyor' dedi.

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ
 

Afganistan'da ziyaretlerde bulunan Başbakan Yıldırım; Afganistan'ın %60'ından fazlasının kontrolünü Taliban'a kaptıran yönetime 'Taliban'la kararlı bir mücadele yürütüyor' dedi. Açıklamalarda Taliban'la müzakelerin başlaması gerektiğini aktaran Yıldırım 'artık bir el sıkışma, geçmişi geride bırakıp geleceği inşa etme zamanı gelmiştir diye düşünüyoruz' dedi. Taliban ise dünya devletlerinin müzakere çağrılarına geçtiğimiz aylarda yayınladığı bir bildiri ile cevaplamıştı.

Taliban sözcüsünün yaptığı açıklamada; İşgalci durumundaki ABD ve Nato devletlerinin ülke topraklarını terk etmesi durumunda ve ancak Allah'ın hükümlerinin Afgan topraklarında hüküm sürmesi ile müzakerelerin başlayacağını bildirmişti.

TRTHaber'in yayınladığı; Başbakan Yıldırım'ın Afganistan ziyaretindeki satır başları şöyle.

"Artık geleceği inşa etme zamanı"

Yıldırım, Afganistan'ın Taliban örgütüyle çok kararlı bir mücadele yürüttüğünü vurgulayarak, "Artık geleceği inşa etme zamanı" dedi. 

"Son günlerde Afganistan'ın terörü kökünden çözmeye yönelik ortaya koyduğu barış süreci, çok cesur, çok anlamlı bir adımdır. Özellikle Taliban'ın bu tarihi fırsatı en iyi şekilde değerlendirmesini arzu ediyoruz. Artık bir el sıkışma, geçmişi geride bırakıp geleceği inşa etme zamanı gelmiştir diye düşünüyoruz."

"İçişleri Bakanlıklarımız atılması gereken adımları atıyor"

Afganistan'dan Türkiye'ye yasa dışı göçle ilgili iki ülke arasındaki çalışmaların devam ettiğini, herhangi bir sorun yaşanmadığını da vurgulayan Yıldırım, şunları söyledi: 

"Yaşanan bu iç karışıklıktan dolayı bir göç tehdidiyle karşı karşıya. Yasal yollardan gelen kardeşlerimizin başımızın üzerinde yeri var. Ancak yasal olmayan yollardan gelen göçle zaten çok büyük bir yük altında olan Türkiye için ciddi bir sıkıntı oluşturuyor. Son bir senede aşağı yukarı 150 bine yakın yasa dışı göç olayıyla karşı karşıya kaldık. Bu konudaki işbirliğinden dolayı da ayrıca teşekkür ediyorum. Mültecilerin konusu zaten işleyen bir süreç. Türkiye-Afganistan arasında 2015'ten beri olan ve daha önceki yıllara giden bir süreç. Burada İçişleri Bakanlığı görüşüyorlar, atılması gereken adımları da atıyorlar. Bugüne kadar sorun yaşanmadı, bundan sonra da yaşanacağını düşünmüyorum."

Kaynak : ISLAHHABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

FES TURİZM