Video Foto Galeri Yazarlar
26.9.2017 - Salı

Bayram için giden Suriyelilerin kaçı dönmeyecek?

Okunma: 1758
SURİYE 7 Temmuz 2017 09:30
Videoyu Aç Bayram için giden Suriyelilerin kaçı dönmeyecek?

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, bayram için Suriye'ye geçen mültecilerin yüzde 20'sinin dönmediğini ve dönmeyeceğini belirtti. Peki bu yüzde neye tekabül ediyor?

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Milliyet'ten Abdullah Karakuş'a konuştu. Kaynak'a Suriyelilerin sayısı, dönenleri, dönmeyenleri ile istatistikler soruldu.

İşte Kaynak'ın açıklamarı:

3 MİLYON 50 BİN KİŞİ

Suriyelilerin geri dönüşleri ne durumda?

- Suriye'den gelen göç ve mülteci dalgası şu anda 3 milyon 50 bin kişiye ulaştı. 280 bini kamplarda kalıyorlar. Bir de Fırat Kalkanı bölgesinde ortaya çıkan bir tablo var.

BAYRAM İÇİN GİDEN SURİYELİLERİN KAÇI DÖNMEYECEK?

- Suriye'de tablo ile ilgili şunları söyleyebiliriz. İnsanlar topraklarına dönme eğilimlerindeler. Hayatın normalleşmesi için gerekli alt yapı üst yapı, tarım, hayvancılık, sağlık, bütün bunlara yardımcı oluyoruz. 67 bin kişi Kilis'ten bayramlaşmak için karşı tarafa geçti. Kapıdaki beyanlarına göre bunun yüzde 20'sinden fazlası geri dönmeyeceğini ifade etti. 15 bin civarı. Ben şuna inanıyorum. Orada şartların hızla düzeldiğini görürlerse pek çoğu gelmeyecek. Biz Cerablus'ta da aynı şeyi yaşadık. Geçen sene Kurban Bayramı'nda 35 bin insan Cerablus'a döndü. Demek ki oradaki şartları can ve mal güvenliği ile asgari insani ihtiyaçları sağlanırsa insanlar kendi topraklarına gideceklerdir.


Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |