Video Foto Galeri Yazarlar
23.8.2019 - Cuma

Bebeklerin genetiği ile oynanmasına tepki: Çılgınlık ve ahlaksızlık

Okunma: 1517
DÜNYA 27 Kasım 2018 15:15
Videoyu Aç Bebeklerin genetiği ile oynanmasına tepki: Çılgınlık ve ahlaksızlık

Çin'de yüzden fazla bilim insanı tüp bebek ikizlerinin genetiği ile oynanmasını "ahlaksız ve çılgınca" bulduklarını söyleyen bir mektup yayınladı.

KahveKitap

Çin'de The Paper isimli internet sitesinde yayınlanan mektupta, "Biomedical etik inceleme bu araştırma için sadece isim olarak var. Direk insan üzerinde bu deneyi yapmak ancak çılgınlık olarak nitelendirilebilir." ifadeleri yer aldı.

Fudan Universitesi'nden Profesör Yang Zhengang, insan genleri ile oynamanın "çok tehlikeli" olduğunu düşündüğü için mektubu imzaladığını dile getirdi.

Genlerle oynayan bilim insanı hakkında soruşturma başlatıldı

Tepkiler, Çinli araştırmacı He Jiankui’nın, tüp bebek tedavisi ile dünyaya gelen iki ikiz kız bebeğin DNA'larını CRISPR-Cas9 yöntemi kullanarak değiştirdiğini duyurması sonrası geldi. Doktor He Jiankuiken, kendisini bu müdahaleyi AIDS ile mücadele etmek için yaptığını söyleyerek savundu.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu konuyla ilgili son derece kaygılı olduğunu açıklayarak Guangdong eyaleti hükümetine bu olayı "hemen soruşturma ve netliğe kavuşturma" emri verdiklerini duyurdu.

He Jiankui’nin genleri yeni düzenlemek için kullandığı CRISPR-Cas9 teknolojisi DNA'ları kopyalayıp yapıştırmaya imkan sağlıyor. Bu yöntemle bazı hastalıklara çare bulunabileceği düşünülse de işlemin güvenliği ve etik boyutu tartışılıyor.

Kaynak : euronews Reuters

Haber var islah eder, haber var ifsad eder