Video Foto Galeri Yazarlar
15.10.2019 - Salı

Bekaa’daki Suriyeli mülteciler ülkelerine dönmekten korkuyor

Okunma: 477
SURİYE 14 Mayıs 2019 01:25
Videoyu Aç Bekaa’daki Suriyeli mülteciler ülkelerine dönmekten korkuyor

Lübnan'ın Bekaa bölgesinde, çoğunlukla Humus, Halep, Deyrizor kırsalındaki köylerden gelen Suriyeli mültecilerin yüzde 88’i ülkelerine geri dönmek istiyor. Ancak dönüşlerinin önünde birçok engel bulunuyor.

KahveKitap

Çadırların çoğunun üzerinde Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin (UNHCR) amblemi var.

UNHCR'nin raporuna göre en çok Suriyeli mülteciyi barındıran Lübnan’ın doğusundaki Bekaa bölgesinde 400 bin Suriyeli mevcut. Rapora göre bu mültecilerin yüzde 88’i ülkelerine geri dönmek istiyor. Ancak dönüşlerinin önünde birçok engel bulunuyor.


Çoğunlukla Humus, Halep, Deyrizor kırsalındaki köylerden gelen Suriyeli mülteciler mağazaların ve bakkalların bulunduğu 053 çadırına uğruyor. Dükkan sahibi Ahmed Talib, kamp yetkilileri ve kamptakilerle dışardaki insanlar arasında irtibat kuranlar tarafından “Çavuş” olarak adlandırılıyor. Talib, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada Suriye’ye geri dönüşün zorluklarına ilişkin şunları söyledi:

“Bizim dönüşümüze engel olan şey yalnız savaş ve rejim değil. Aynı zamanda bizi terörle irtibatlandırarak hapse atılmamıza neden olanlar. Ben devleti rahatsız edecek hiçbir şey yapmadığım halde göç etmeyi tercih ettim. Özellikle çocuklarımdan birinin ölümünden sonra ayrılmak zorunda kaldık. Kampta her şey mevcut. BM bize yardım ediyor. Bazen ovada çalışıyoruz. Günlük 3-4 dolar alıyoruz. Çocuklardan biri durumu tasvir ederken ‘Uçaklar bizi göçmeye zorunda bıraktı ’dedi.  Arpa ve buğday tarlalarında saklanıyorduk. Durumun düzelmeyeceğini anladığımızda otobüslere binerek 2013’te Bekaa’ya geldik.”

 
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Haber var islah eder, haber var ifsad eder