Video Foto Galeri Yazarlar
24.10.2018 - Çarşamba

Beşer Esed'in yeni Suriye'si

Okunma: 6283
SURİYE 13 Kasım 2017 12:03
Videoyu Aç Beşer Esed'in yeni Suriye'si

Suriye rejimini ayakta tutmaya çalışan İran devleti Suriye halkını tamamen Şii'leştirmeye yönelik etkinliklerine devam ediyor.

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

Ortadoğuda Irak savaşı ile başlayan akabinde Suriye savaşı ile devam eden süreçte, İran Şii devletinin Sünni (Sünnet Ehli) Müslümanlar saf dışı bırakmak adına bölgede gerçekleştirdiği toplu katliam, sindirme, tecavüz vakialarından sonra yeni Irak ve Suriye ortaya çıkmaya başladı.

Irak yönetiminin 2. yetkili ordusu olarak İran'ın Daeş'i dedikleri Haşdi-Şabi bölgede etnik temizlik yaparak bölgenin yapısını değiştirirken, Suriye'de durum bundan farklı değil.

Suriye'de iktidarını ayakta tutabilmek için Rusya ve İran'ın destekleriyle ayakta kalmayı başarabilen Beşer Esed kendi bölgelerinde İran milislerinin bölgeyi şia'laştırma çalışmalarınında önüne açarak hızlı bir şekilde Rejim kontrol bölgelerinde İran ideolojisini yayınlamayı başardı.Geçtiğimiz günlerde sosyal medya'da paylaşılan bir video başkent Şam sokaklarındaki Şia'ların sapık matem törenlerinden görüntüler yayınlandı. Dünya'daki çeşitli dinlere mensup olan kişilerde görüntüler hakkında fikrini beyan ederken, İslam'da uzaktan yakından alakası olmayan kişilerinde şu tarz yorumlar yaptığı gözlemlendi. Bir kullanıcının ''Bu, İslam'ın tamamen dışına çıktığını düşündüğüm bir uygulamadır (görüntüdür). Yanlış olabilirim. Birçok kişi din ve kültürü karıştırır. Sünniğin bu şekilde davrandığını göremezsiniz sanırım. Sünni gerçek İslam'a daha yakın'' yorumlarında bulunurken. kullanıcılardan 2009 yıllarındaki matem törenlerinde görüntüler paylaşılarak Şia yanlıları bunların zaten var olduğunu iddia etti.

İddialar videolarla desteklenirken, bu görüntüler savaş öncesi Suriye'de münferit yerlerde gözlemlenirken, İran destekli savaşla beraber Rejim'in tüm bölgelerinde gözlemlendiğide gözlerken kaçmadı.

 
Kaynak : ISLAH HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder