Video Foto Galeri Yazarlar
22.5.2019 - Çarşamba

Binlerce Sudanlı sokaklara döküldü

Okunma: 492
AFRİKA 29 Aralık 2018 10:06
Videoyu Aç Binlerce Sudanlı sokaklara döküldü

Muhalefetin Cuma namazından sonra protestolar düzenlenmesi çağrılarına cevap veren binlerce Sudanlı dün yine sokaklara döküldü.

Polis, protestocuları dağıtmak için göz yaşartıcı gaz ve ses bombası kullanırken, bazı eylemciler ve gazeteciler güvenlik yetkilileri tarafından tutuklandı. Önceki akşam geç saatlerde, Sosyalist Arap Baas Partisi merkezine yapılan baskın sonrasında muhalefet liderleri tutuklanırken, Sudan muhalefeti, ülkenin bağımsızlığının 63. Yıldönümü de olan önümüzdeki Salı günü geniş çaplı protestolara hazırlanıyor.

Sosyal paylaşım sitelerinde, başkentin en büyük ilk 3 şehri olan Hartum, Kuzey Hartum ve Omdurman’da gerçekleşen çeşitli protestoların videoları yayınlandı. Görgü tanıklarından aktarılana göre, Omdurman şehrinde camiden çıkan göstericiler rejimin devrilmesi ile birlikte barış ve adalet talep ettikleri sloganlar atarken, çevik kuvvet polisleri göstericilere göz yaşartıcı gaz ile karşılık verdi.


Polis ve göstericiler arasında gerginlik tırmanıyor

Şarku’l Avsat’a konuşan bir görgü tanığı, göstericilerin Cuma namazından sonra Hartum, Kuzey Hartum ve Omdurman’da yürüyüş düzenlediğini ve Hartum’un günlerdir bu büyük gösterilere tanık olduğunu kaydetti. Polis tarafından sıkılan biber gazıyla göstericilerin dağıtıldığını belirten görgü tanığı, çeşitli bölgelerden silah seslerinin geldiğini söyledi.

Bağımsız kaynaklar tarafından yapılan açıklamada, gösterilerin tamamen barışçıl bir şekilde gerçekleştirildiği ve hiçbir şekilde tahrip eylemlerinin söz konusu olmadığı kaydedildi. Ayrıca protestoculara tahrip eylemleri için güç kullanmaya kasteden kimselerden uzak durulması çağrısında bulunuldu.

Şarku’l Avsat’a konuşan kaynaklar, güvenlik yetkililerinin Sosyalist Arap Baas Partisi merkezine baskın düzenlediği açıklamasında bulundular. Baskınların ardından Sudan Komünist Partisi (SKP) Merkez Komitesi üyelerinden Sadık Yusuf, Sosyalist Arap Baas Partisi Sözcüsü Muhammed Ziyauddin, Rahmet Atik, el-Ticani Mustafa, Hamed Musa, Ahmed Hazret, Kemal el-Sünni ve Mecdi Akaşa geçen hafta bir toplantı sırasında tutuklanan diğer 14 muhalefet liderinin arasına katıldı. Hartum'da ve ülkenin farklı şehirlerinde gözaltına alınan kimselerin sayısı resmi bir açıklamayla ya da muhalefet tarafından teyit edilmedi.

İktidardaki Ulusal Kongre Partisi Başkan Yardımcısı Faysal Hasan İbrahim, liderlik ofisinin dün sabahın erken saatlerinde parti lideri Ömer el-Beşir’in başkanlığında gerçekleştirdiği toplantının sona ermesinin ardından, yürütme organına destek sağlanması için çaba sarf etmesi çağrısında bulundu.


Sudan, Salı gününe kilitlendi

Eylemciler ve muhalifler Sudan'ın bağımsızlığının 63. yıldönümüne denk gelen Salı günü gerçekleştirecekleri protestolara ilişkin düzenlemeler yaparken, Sudan'da muhalif Kongre Partisi lideri Ömer Yusuf ed-Dakir, muhalif güçler arasındaki koordinasyonun sağlanması için birleşik bir merkez oluşturulmaya çalışıldığını belirtti. Yusuf ed-Dakir, “Bu çabaların, değişimin tüm güçlerini koordine eden bir organ haline dönüştürmek için uzun bir yol kat ettik. Önümüzdeki iki gün içerisinde kuruluş bildirisinin yayınlanmasını umuyoruz. Sudanlılara taleplerini elde edene dek protestolara devam etmeleri çağrısında bulunuluyorum. Ülkenin içinde düştüğü krizin üstesinden gelmek için elinde hiçbir seçenek bulunmayan Ömer el-Beşir rejiminin devrilmesi talebimizden geri adım atmayacağız. Rejimin hilelerine karşı uyanık olmak gerekiyor. Şu anda sokaklara dökülen Sudan halkı değişim talep ediyor” ifadelerini kullandı.

Sudan Komünist Partisi'nin Genel Sekreteri Muhammed Muhtar el-Hatib şu açıklamalarda bulundu:

“Geçen Çarşamba günü yapılan toplantıda bir araya gelen çeşitli muhalefet güçleri, ortak eylemlerin yönetilmesi ve kamu hareketliliğinin sürdürülmesi üzerine bir koordinasyon komitesi oluşturulmasına karar verdiler. Toplantı, halkın protesto yürüyüşlerinin devam etmesi ve koalisyonlarla ve örgütlü kuvvetlerle koordinasyonun sağlanması kararlarıyla sonuçlandı. Katılımcılar protestoların barışçıl bir şekilde gerçekleştirilmesi ve protestoları çarpıtmaya çalışan güvenlik güçlerinin gerçekleştireceği eylemlere karşı uyanık olunması gerektiğini vurguladılar.”

Öte yandan Abdulaziz Adem el-Hilu'nun liderliğindeki Sudan Halk Kurtuluş Hareketi (SPLM), hükümete karşı gerçekleştirilen protesto gösterilerinin devam etmesi çağrısında bulunan muhalefet güçlerine katıldı. Parti tarafından yapılan açıklamada Sudan'ın birliğinin korunması için Ömer el-Beşir rejiminin yıkılması gerektiği ifade edildi. SPLM Partisi Genel Sekreteri Yasir Arman ise önümüzdeki günlerde yapılması gereken öncelikleri belirleyen ortak bir eylem planı hazırlanması hususunda muhalif güçleri teşvik ederek, “İntifada için birleşmiş bir merkeze ihtiyacımız var. Böyle toplu olarak atılacak adımlar kararlaştırılır” ifadelerini kullandı.


ABD’den vatandaşlarına uyarı

ABD'nin Hartum Büyükelçiliği, Sudan'daki Amerikan vatandaşlarına dün başkentte Cuma namazı sonrasında patlak veren protestolar karşısında dikkatli olmaları uyarısında bulundu. Elçilik ayrıca Sudan'ın bağımsızlığının yıldönümü olan Salı günü Hartum'da ve ülkenin çeşitli şehirlerinde protestoların gerçekleştirilmesi beklentilerine dikkat çekti.
Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder