Video Foto Galeri Yazarlar
24.3.2018 - Cumartesi

Bir Çin yalanı daha... "Uygur Müslümanları çok mutlu!"

Okunma: 2983
DOĞU TÜRKİSTAN 26 Ağustos 2017 15:23
Videoyu Aç Bir Çin yalanı daha... "Uygur Müslümanları çok mutlu!"

Uygur Türklerine uygulanan zulûm tüm dünyaca bilinirken Çin Hükümeti, geçtiğimiz günlerde adeta dalga geçercesine bir haber yayınlayarak, bölge Müslümanlarının dünyadaki en mutlu Müslümanlar olduğunu iddia etti.

Bu da Çin yalanı. Çin'de bulunan ve nüfusunun yüzde 90'dan fazlası Müslüman olan Sincan Uygur Özerk Bölgesi sık sık Müslümanlara yapılan baskılar ile gündeme geliyor. Gelen haberlere göre bölgede namaz kılmak büyük bir fişlenme sebebi. Bölgede Ramazan ayında 18 yaşında küçüklere oruç tutmak yasaklanmıştı. 

Uygur Bölgesi halihazırda 10 Milyon Müslüman nüfusa sahip ve 24 bin cami bulunuyor.

Çin Hükümeti, geçtiğimiz günlerde adeta dalga geçercesine bir haber yayınlayarak, bölge Müslümanlarının dünyadaki en mutlu Müslümanlar olduğunu iddia etti. Çin'in iddiasına göre bölge ile ilgili dünya basınında çıkan haberler gerçeği yansıtmıyor.

Çin'in yabancılardan sorumlu yetkilisi William Lee'den gelen açıklamaya göre Çin'in Uygur Bölgesi son derece müreffeh, özgür ve modern dönem yaşıyor. Onlara göre Çin'de baskı altında tutulan tek grup 'aşırıcılık yanlısı' gruplar.

Bölge Müslümanları ise Çin'in bu açıklamasını son derece komik buldu. Daily Mail'in haberine göre, sakal uzatma ve çarşaf giyme yasağınınüzerinden bile çok bir zaman geçmedi. Müslümanlar her geçen gün yeni bir baskı altında bırakılırken, Çin'in bu açıklaması sadece kışkırtma amaçlı.

(Risale Haber)


Haber var islah eder, haber var ifsad eder