Video Foto Galeri Yazarlar
24.7.2019 - Çarşamba

Bir Haftalık Direniş: 5 Şehid ve 88 Noktada İşgal Güçleriyle Çatışma

Okunma: 626
FİLİSTİN 3 Kasım 2018 18:28
Videoyu Aç Bir Haftalık Direniş: 5 Şehid ve 88 Noktada İşgal Güçleriyle Çatışma

Büyük Dönüş Yürüyüşü ve Batı Yaka’da haftalık gösteriler devam ederken Bir Haftalık Direniş: 5 Şehid ve 88 Noktada İşgal Güçleriyle Çatışma yaşandı

KahveKitap


İşgale karşı geçen hafta da direnişini sürdüren Filistin halkı, 88 noktada işgal güçleriyle çatışırken, işgal güçlerinin saldırısı sonucu 5 Filistinli şehid oldu.

Büyük Dönüş Yürüyüşü kapsamında dün Gazze sınırında yapılan faaliyetlerde göstericilerden 14’ü kurşunlarla yaralanırken, Gazze sınırında ve Batı Yaka’nın birçok noktasında onlarca kişi işgal askerlerinin göz yaşartıcı bombalarıyla boğulma tehlikesi geçirdi.

Filistinli gençler Beyt Ummer ve El-İsaviyye’de işgal askerlerine molotof ve taş atarken, Azun beldesinde de el yapımı patlayıcı attı.

Perşembe günü 16 çatışma olurken, Çarşamba günü 20, Salı günü 8, Pazartesi günü 9, Pazar günü 9 ve Cumartesi günü de 5 noktada çatışma yaşandı.Diğer taraftan Filistin Enformasyon Topluluğu işgal güçlerinin Ekim ayı içinde işgal altındaki Filistin topraklarında meydana gelen olayları görüntüleyerek görevlerini yapmaya çalışan basın mensuplarına yönelik 43 ihlal gerçekleştirdiğini duyurdu.

Enformasyon topluluğu bugün yayınladığı raporda, işgal güçlerinin basın mensuplarına yönelik ihlallerine devam ettiğine dikkat çekerek, Gazze sınırında veya Batı Yaka’da yapılan haftalık protestoları görüntülemeye çalışan medya mensuplarının saldırıya uğradıklarını ifade etti.

Raporda bu süre içinde 20 kişinin gerçek mermilerle ve 3 kişinin plastik mermilerle yaralandığı, 8 kişinin de boğulma tehlikesi geçirdiği kaydedildi.

İşgalcinin gazetecilere yönelik saldırı ve ihlallerinin niteliğine de değinen topluluk, işgalcinin bazı gazetecileri tutukladığını, bazılarını darp ettiğini, bazılarına mermi sıktığını, gazetecileri göz yaşartıcı bombalarla hedef aldığını, bazılarına dışarı çıkma yasağı getirdiğini ve bazılarını da olayların görüntülerini çekmekten men ettiğini hatırlattı.

 

Haber var islah eder, haber var ifsad eder