Video Foto Galeri Yazarlar
20.4.2019 - Cumartesi

Birleşmiş Milletler İsrail Su Şirketini Kara Listeye Almakla Tehdit Etti

Okunma: 420
FİLİSTİN 5 Kasım 2018 12:55
Videoyu Aç Birleşmiş Milletler İsrail Su Şirketini Kara Listeye Almakla Tehdit Etti

Kudüs’teki Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği Ofisi, işgal rejimi su şirketini uyararak, Batı Yaka’da Filistinlilere ait su kaynaklarına el koyduğu için kara listeye alma tehdidinde bulundu.

İşgal rejimi gazetelerinden Yediot Ahranot’a göre, Birleşmiş Milletler, işgal rejimi su şirketi Mekorot’un Batı Yaka’da Filistinlilere ait su kaynaklarından çıkardığı suyu Yahudi yerleşkelerine satmakla suçluyor.

İşgal rejimi su şirketi Mekorot’un ise Birleşmiş Milletler’e verdiği cevapta, İsrail ve Filistin Yönetimi arasında imzalanan anlaşmalara göre çalıştığını öne sürdüğü belirtildi.

Şirket, söz konusu kara listenin siyasi olduğunu ve Batı Yaka’daki ticari projelere zarar vermenin amaçlandığını iddia etti.

Birleşmiş Milletler’in kara listesi BM İnsan Hakları Konseyi’nin 2016 yılında aldığı Yahudi yerleşkelerinde uluslararası hukuka aykırı iş yapan şirketler için bir liste oluşturulması kararının ardından netleşmeye başladı.

Hazırlanan kara listede halihazırda 206 şirketin yer aldığı, listedeki şirketlerden 143’ünün İsrail ve 22’sinin Amerikan şirketi olduğu, diğerlerinin ise 19 ayrı devletten şirketler olduğu kaydedildi.

BM İnsan Hakları Konseyi, Aralık 2017’de kara listede yer alan şirketleri açıklama tehdidinde bulunmuş fakat Amerika’nın ve İsrail’in baskıları sonucu geri adım atarak listeyi yayınlamayı ertelemişti.

 
Kaynak : Filistin Enformasyon Merkezi

Haber var islah eder, haber var ifsad eder