Video Foto Galeri Yazarlar
17.3.2018 - Cumartesi

BM: 40 binden fazla Arakanlı Müslüman Bangladeş sınırında

Okunma: 1923
ARAKAN 1 Eylül 2017 22:34
Videoyu Aç BM: 40 binden fazla Arakanlı Müslüman Bangladeş sınırında

BM'ye göre Pazartesi'den beri 40 binden fazla Arakanlı Müslüman, Bangladeş sınırına kaçtı ve dağlık, ormanlık alanlarda yaşam mücadelesi veriyor.

Arakanlı Müslümanlar, Myanmar Ordusu'nun katliamından kaçmak için Bangladeş sınırına yığılmış durumda. Başta Türkiye olmak üzere dünyanın dört bir yanından söz konusu sınıra ulaşan yardım kuruluşları buraya gelen Müslümanlara yardım etmeye çalışıyor. Fakat sayı yükseldikçe ihtiyaçlar ve surum daha da kötüleşiyor...

Budist Myanmar yönetiminin ordu eliyle başlattığı soykırım sürüyor. Harekâtın yalnızca ilk 3 gününde binlerde Müslüman'ın öldürüldüğü olaylar sonrasında canlarını kurtarmaya çalışan Arakan Müslümanları Bangladeş sınırına doğru kaçıyor.

40 BİN MÜSLÜMAN

Birleşmiş Milletler, geçen hafta içinde 40 bine yakın kişinin yaşanan soykırımdan kurtulmak için Bangladeş'e kaçtığını açıkladı. Aynı zamanda sınırı geçmeye çalışanların bazılarının kim olduğu bilinmeyen kişiler tarafından öldürüldüğünü belirtiliyor. 

MYNAMAR ORDUSU TEKNELERE ATEŞ AÇIYOR

Binlerce Müslüman Bangladeş sınırına ulaşmış olsa da bölgeden kaçışlar halen sürüyor. Dün Arakanlı Müslümanları taşıyan bir teknenin Naf Nehri'nde alabora olması sonucu 16 kişi yaşamını yitirmişti. Olaydan sağ kurtulanlar, Myanmar Ordusunun teknelere ateş açtığını anlatmıştı.

NEREYE ULAŞACAKLAR?

Arakanlı Müslümanlar nehirden geçerek Bangladeş'in Cox's Bazar kentine bağlı Teknaf'a ulaşmayı, oradan da Arakanlı mülteci kamplarının olduğu Cox's Bazar kent merkezine geçmeyi amaçlıyor.

NELER YAŞANDI?

"Arakan Kurtuluş Ordusu" (ARSA) adlı grubun geçtiğimiz hafta karakollara saldırı yaptığını söyleyen Budist yönetim, bu saldırılar bahanesiyle sivil Arakanlılar'ın yaşadığı köylere ordu ile çıkarma yaptı. Çoğu kadın ve çocuk binlerce kişi ilk üç günde öldürüldü.
Kaynak : Timetürk

Haber var islah eder, haber var ifsad eder